Psikolog olmak için hangi özellikler gerekir

Ö

Özlemxcxcxc

Forum Okuru
Psikolog olmak için hangi özellikler gerekir
Psikolog olmak için hangi özellikler gerekir ne yapmam lazım

Merhaba ben 22 yaşındayım ve psikolog olmak istiyorum . İnanın ilkokul 4.sınıftan beri hayalim psikolog olmak , bir psiologun nasıl özellikleri olmalı daha doğrusu iyi bir psikologun nasıl özellikleri olmalı , buna karaker kişilik özelliklerini de katıyorum aslında yani hem karakter hem donanım açısından nasıl olmalı kendini nasıl yetiştirmeli ve iyi bir psikolog nasıl olunur ben doanı sahibi olabilmem için neler yapmalıyım.

Merhaba Özlem

Psikolog olmak için bir şey lazım değil :)desem tabiki doğru olmaz ama günümüz de ve özellikle ülkemiz de bu tür meslek dallarını kişiler kabiliyet ve kişilik ve karakter özelliklerine göre değil üniversite de aldığı puana göre oluyor anlatmaya çalıştığım şey kısaca şu üniversite sınavlarında psikoloji bölümünü tuttturdun mu ülkemiz de psikolog olursun diğer ülkeler de nasıl bilmiyorum ama bu tür mesleklerin bir öne elemesi yapılmalı karakter kişilik ve yeteneklerine bakılarak üniversiteye alınmaları gerekir. Aynı güzel sanatlar fakültesine öğrenci seçer gibi olmalı. İyi bir psikolog da bence her şeyden önce sabır şefkat anlayış kararlılık özelliklerinin olmasının yanında ikna edici , güven verici tavrı ve tarzının olması gerekir , cana yakın dost ve yumuşak olmalı psikolojiye hakim bilgi ve donanıma sahip olmalı empati gücü yüksek olmalı ve her şeyden önce mesleğini sevmeli danışanlarına sadece para kaynağı gözüyle bakmamalı. Umarım iyi bir psikolog olursun.

Geri