Sağlıklı Alışverişte Sebze Meyve Seçimi Nasıl Olmalıdır....

Sağlıklı Alışverişte Sebze Meyve Seçimi Nasıl Olmalıdır....
Sebze Meyve Seçimi İçin Öneriler
Pazara Çıkarken Bunlara Dikkat Edin


Alışveriş yaparak hem bütçenizi, hem damak zevkinizi korumuş olursunuz. Sebze ve meyve alırken bu detaylara dikkat edin.Pazar gezmesini sevenlere sebze meyve seçiminde öneriler sunuyoruz....İşte sağlıklı alışverişte hangi sebze meyveler nasıl secilmeli....Pırasa: Yapraklarının yeşil olması gerekir. Lifli bir sebze olduğu için, çok iri ve uzun olanları tercih etmemek gerekiyor.

Kırmızı turp: Turplar çok beklediği zaman gövdesinden filizlenme yapar. Özellikle kök kısımlarının kararmamış olmasına dikkat edin. Kök kısmı kararmışsa, turplar önceden bıçakla kesilmiş demektir.

Mandalina: Eylül ayından Aralık ayına kadar yumuşak olanlarını, Aralık ayından sonra mevsimi geçtiği için sert olanlarını tercih edin.

Muz: Kararmayan, orta boy muzları tercih edin. Kararmış muzun ya zamanı geçmiştir, ya hava değişimine uğramıştır.

Kereviz: Orta boy kereviz en makbul olanıdır. Büyük boy kerevizin içi boştur. Sap bölümünün yeşil olmasına özen gösterin. Sap bölümü kesilmişse, o ürünü satın almamak gerekir. Sap kısmı kerevizin ilk bozulan yeri olduğu için, bu bölüm kesilmiş olabilir.

Pazı: Koyu yeşil yapraklı olanları seçin ve kök kısmının kararmamış olmasına dikkat edin.

Karnabahar: Lekesiz ve kök kısmı sararmamış olsun.

Brokoli: Koyu yeşil renk olmalı. Ayrıca üzerinin pürüzsüz olması gerekir.

Soya filizi: Beklemiş ürün filizlenir. Yeşillenmeye başlar. Filizlenmemiş beyaz renkte olan tercih edilmelidir.

Portakal: Orta sertlikte olanları tercih etmek en doğrusudur. Sert portakalın tadı ekişidir. Yumuşak olanlar ise, kumlu ve susuz olur.
 
Üst