Sigara ve Ruh Sağlığınız

  • Konbuyu başlatan beyzi
B

beyzi

Yeni Üye
Üye
Sigara içmek hem erkekte hem kadında doğurganlık ve cinselliği azaltır. Bu erkek içicilerde sperm sayısının düşmesi, kadınlarda ise hormonal etkilerle ilişkilidir.Sigara içenlerde gebe kalmak için bir yıllık bir uğraş süresi, içmeyenlere göre üç kat daha fazladır. Gebelik sırasında içilen sigaranın hem anne karnındaki bebeğe, hem yeni doğana, hem de anneye zarar verdiğini biliyoruz.
Sigara ayrıca bilindiği gibi erkeklerde iktidarsızlığın en önemli sebeplerinden bir tanesidir.
Sigara içen kadınların 45 yaştan önce menopoza girme ihtimali yüksektir.
Oslo Üniversitesinden Dr. Thea F. Mikkelsen ve ekibinin 59-60 yaş arasındaki 2,123 kadın arasında yaptığı araştırmada, sigara içenlerin erken menopoza girme olasılığının içmeyenlere oranla yüzde 59 daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmacılar, aşırı sigara içenlerin erken menopoz riskininse içmeyenlerin iki katı olduğunu söylediler.
Sigara tiryakisi olmakla birlikte menopozdan en az 10 yıl önce bırakmış olanlardaysa 45 yaştan önce menopoza girme riskinin içmeye devam edenlere göre yüzde 87 daha az olduğu belirlendi. Mikkelsen ve ekibini Public Health dergisinde yayınlanan araştırmasında, "Bir kadının ne kadar erken sigarayı bırakırsa erken menopoza karşı o kadar korunacağını" belirttiler. Bu arada, evli kadınlara oranla dulların erken menopoz riskiyle daha fazla karşı karşıya oldukları belirtildi. Araştırmacılar, kahve ve alkol tüketimiyle erken menopoz arasındaysa bir bağlantı tespit edemediler.
REKLAM VERMEK YASAKTIR.!İLETİŞİM EDİT BY SADMİN
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
tuqqce Diğer Sağlık Alanları 0

Benzer Konular


Üst