Sınav kaygısından nasıl kurtulurum?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sınav kaygısından nasıl kurtulurum?
Biliyorsunuz yakında ilköğretim okullarının ve diğerlerinin sınavların var birçok öğrenci şimdiden sınav kaygısını yaşar oldu sizlere sınav kaygısından nasıl kurtulursunuz yolanda faydalı bilgileri sunuyorum
Duygusal algılama uzmanı Mustafa Kılınç SBS ve ÖSS’ye girecek öğrenciler için sekiz dereceli gevşeme tekniği öneriyor.
okul-saci1-7553.jpg

Sınavlara girecek öğrencilereSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak sekiz dereceli gevşeme tekniğiyle sınava nasıl rahat hazırlanabileceklerinin ipuçlarını verdi.
Kılınç’ın tekniği şöyle: Başlamadan önceSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak bir sandalyeye beliniz dik olacak şekilde oturun.

Egzersizleri en az 15 dakika yapın.

1- Sağ yumruğunuzu sıkınSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak bir süre tutun ve gevşetin. El kaslarınız sıkılıyken ve daha sonra gevşeyinceSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak nasıl hissettiğinize dikkat edin.

2- Yine sağ yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre sonra yavaş yavaş gevşetin. Dikkatinizi kaslarınızdan ayırmayın. Yumruk sıkılırken ve gevşerken nasıl bir değişiklik olduğunu gözlemleyin.

4 3- Sol yumruğunuzu sıkın ve bir süre tutunSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak gevşetin.

4- Sol yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve öyle tuttuktan sonra yavaş yavaş gevşetin.

5- Sanki bir ağırlık kaldırıyormuş gibi her iki kolunuza da bileklerden bükerek pazılarınızı gerinSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak bu gerginliği iyice artırın ve tamamen gevşek bırakın.

6- Kolunuzu aşağı indirinSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak ellerinizin arkasını bacaklarınızın üzerine koyun ve kollarınızı geriye doğru gittikçe artan bir kuvvetle itin. Daha sonra tümden gevşetin ve kolunuzun arkasındaki kaslarınızı fark edin.

7- Sınavınızı düşünün. Sınavı beyninizde görünSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak seslerinizi duyun ve sizi engelleyen duyguları içinizde hissedin.

8- Sizi engelleyen ’kaygı ve heyecan’ duygularını boşaltmak içinSınav kaygısından kurtulmak için yumruğunu sık ve bırak kollarınızı bedeninizin yan taraflarına bırakın ve bütünüyle gevşetin ve gerginliğin kolunuzdan akıp dışarıya doğru çıktığını görün.

Geri