Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler
Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere bazı kan tetkikleri yapılır. Çiftlerde olan enfeksiyonlar tanımlanır, bebeğin doğum sonrasında korunması için önlemler alınır. Hepatit B ve kızamıkçık durumları için tedavi öncesi gerekli tetkikler yapılır. Sağlık problemleri olan çiftlere ilk olarak hastalıklarının geçmesi için gerekli tedaviler uygulanır.


Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerde öncelikle doktor muayenesi yapılır ve daha sonra tedaviye başlanmasına karar verilmesi üzerine hem anne adayına hem de baba adayına çeşitli serolojik testler uygulanır. Sağlıklı bir bebek elde etmek için yapılacak olan testler arasında HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II), Rubella lgG, Toxoplazma lgG yer alır.


9-jpg.57673,Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/Yapılan testlerde anne adayında yumurta kalitesi ve yumurta sayısının uygun olmasına, rahim içi yapışıklıklara, tüplerin tıkalı olup olmamasına, tüplerini bağlatmış olmasına, enfeksiyonlara ve rahim şekli bozukluklarına bakılır.

Erkekte ise yapılan serolojik testlerde sperm sayısına, kalitesine ve spermlerin hareketliliğine bakılır. Yapılan testler sonucunda bebeğin doğum sonrası korumaları için önlemler erkenden alınmış olur.
Tüp Bebek Tedavisinde Ön Testler ve Ana Testler Nelerdir?
Tüp bebek tedavisinde kadınlar için; tam kan sayımı, kan grubu, hormon testleri, TSH, serbest T4 ve prolaktin testleri edilir. Mevcut bağışıklık sistemi tanısı için ise AntiHCV, Rubella IgM-IgG, Toxoplasma IgM-IgG, HBsAg ve AntiHBs testleri uygulanır. Erkeklereyse; spermiograf, HBsAG, kan grubu, sarılık taramaları, hormon testleri uygulanır. Genetik testlerde yapılır.

Normal şekilde çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmaya çalışır. Tüp bebek tedavisi için uygun görülen çiftler tedaviye başlamadan önce belirli testlerden geçirilir. Bu şekilde tedavide daha olumlu sonuçlar alınır.
Bazal hormon testleri: FSH, LH, E2, TSH testlerinin mutlaka yapılması gerekir.

Rahim içi yapışıklıklar: Rahim içinde yapışıklıkların olması durumunda tespit edilmek için yapılır.

Transvaginal ultrason: bu uygulama adetin 2. ya da 3.günü yapılır. Bu test sayesinde rahim ve yumurtalık kontrolü yapılır.

Kadınlara uygulanan diğer testler arasında HIV, Hbs Ag, Anti-HCV, kan testi, rubella IgG, aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C ve hemogram testi yapılır.

Tüp bebek tedavisi öncesi erkeklere yapılan laboratuar testler

Semen analizi: erkekte sperm sayısı ve sperm kalitesi ölçülür.

Bunun yanı sıra HIV, Hbs Ag, Anti-HCV ve kan grubu testi yapılır. Erkekte uzman hekimin uygun görmesi üzerine ürolojik muayene ve kromozom testi de yapılır.
 
Üst