W oturuşu nedir ? W oturuşunun çocuklara zararları nelerdir?

W oturuşu nedir ? W oturuşunun çocuklara zararları nelerdir?
w oturuşu, w oturuşu nedir,w oturuşu zararları,çocuklarda duruş bozuklukları,

çocuklarda w oturuşu.jpg
W-oturma, yere otururken çocuklar tarafından çok yaygın olarak kullanılan bir pozisyondur. W-oturma, dizlerin bir araya geldiği ve ayakların çocuğun kalçasının yan taraflarına, yukarıda gösterilen resim gibi yayıldığı bir zemin oturma pozisyonudur. Çocuğunuz sıklıkla oturursa ya da oturmak için tercih ettiği bir durumsa, genellikle sadece bir sorun haline gelir. W oturma pozisyonu, çocuğun otururken daha sabit olmasını sağlamak için daha geniş bir destek tabanı sağlar. Bu, çocuğun otururken duruşunu korumak için sıkı çalışması gerekmediği anlamına gelir. Bu pozisyon çok yaygın olduğu için, çoğu yetişkin bu pozisyonun kullanımının çocuğun büyüme ve gelişimine olumsuz etkileri olabileceğini fark etmez.
W-oturma her zaman kötü değildir ve her zaman endişe nedeni değildir. Çoğu zaman, çocuklar W-oturma pozisyonunu artık kullanmazlar.Yeni oturma pozisyonlarını denemek, çocuğun çekirdek kaslarını ve oturma dengesini yeni şekillerde geliştirmesine ve güçlendirmesine de izin verecektir. Gerçek şu ki, bu pozisyon ortopedik problemlere neden olabilir, postüral kontrol ve stabilitenin gelişimini geciktirir ve motor becerilerin gelişimini geciktirir. Bu nedenlerden dolayı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.“W-oturma” kalça çıkığına yol açabilir ve kasları etkileyebilir.Çocukların bu alışkanlığı geliştirmesini önlemek en iyisidir.


Kalça çıkığı: Bir çocuğun kalça problemleri varsa, W pozisyonunda oturmak kalça ve eklemlere baskı yapabilir ve dislokasyon olasılığını artırabilir.


Çekirdek kuvveti: W pozisyonunun geniş oturma duruşu, vücudun dik durmasını kolaylaştırır. W pozisyonunda oturan çocuklar, çekirdek kaslarını çok fazla kullanmak zorunda kalmazlar


Çapraz vücut hareketlerinin olmaması: W pozisyonu, çocukların üst bedenlerini döndürmelerini ve bir veya iki koluyla her iki tarafa uzanmasını zorlaştırır.


El tercihi yok: Bir W oturma pozisyonunda, bir çocuğun çok fazla gövde kontrolü ve stabilitesi vardır. Görevleri yerine getirmek için her iki elini kullanmak çok kolaydır.
Ancak, daha sonra yazma yeteneği için el tercihi geliştirmek önemlidir.


Artan kas gerginliği: Bir çocuk kas gerginliğine veya hipertoniye eğilimli ise , o zaman W pozisyonunda oturmak kalça, diz ve ayak bileklerindeki gerginliği artıracaktır.
W pozisyonunda oturmanın zararları
W-Oturma pozisyonunda, oturmak çocuğunuzda ortopedik sorunlara neden olabilir. W-oturma denge gelişimini etkileyebilir, bu duruşla çocuk gövde ve kas sistemini aktive etmiyor.. W-pozisyonu, çocuğun çeşitli motor ve bilişsel becerilerin uygun gelişimi için gerekli olan önemli bir ön koşul becerisini geçmesini engeller.


Kötü duruşu teşvik eder

Denge açıklarına yol açan gövde kaslarının aktivasyonunu bozar.

Pozisyonlar arasında keşif ve hareketi engeller

Çocukları sadece orta hatta oynamak için sabit tutar

Kalça çıkmasına neden olabilirÇocuklar W oturmayı sever çünkü daha kolay. W-oturma geniş bir destek tabanı oluşturur , çocuk daha az kas kullanır ve W-pozisyonunda otururken neredeyse düşmek imkansızdır . Bir çocuk W-oturma pozisyonunda oturmayı öğrendiğinde, bu alışkanlık haline gelir. Sürekli W oturma, çocuğunuzun yaşı ilerledikçe ortopedik problemlere yol açabilir.Gelişimsel olarak, W-oturumu denge reaksiyonlarının ve koordinasyonunun gelişmesini engelleyebilir. Diğer motor becerilerin gelişimini etkileyebilir.Çocuğun sıklıkla W-oturma pozisyonunda olması, genellikle azalmış çekirdek gücünün bir belirtisidir.Çocuğunuz W oturuşuna sahipse, W oturma alışkanlıklarını kırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Çocuğunuzun sıklıkla bir W pozisyonunda olduğunu fark ederseniz, davranışı düzeltmek için adımlar atın. Çocuğunuzu bir W pozisyonunda oturduğunda gördüğünüzde bacaklarını düzeltmesi için uyarın.Çocuğunuza yerde oturmaya alternatif olarak küçük bir sandalye veya tabure verin. Çocuğunuzu farklı oturma pozisyonlarına teşvik edin. Tutarlı olun. Bir alışkanlığı kırmak zaman alır. Çocuğun başka bir oturma pozisyonuna geçmesine yardım edin.. W oturma ile ilgili en büyük endişelerden biri, uzun süreli ortopedik ve sırt sorunlarına neden olabilmesidir. W oturumu, bir çocuğu el tercihi geliştirmekten caydırabilir. W otururken gövde dönüşü yapılamayacağı için, çocuk sağ el ile sağdaki nesneleri ve sol eliyle soldakileri toplayabilir. Bu kısıtlanmış gövde hareketi, geleneksel motor becerilerini geliştirmede zararlı olabilir.


W oturuşundan gelen bastırılmış hareket aralığı, bir çocuğun erişebilme yeteneğini de etkiler.Bir insanın denge durumu çocukluk yaşında gelişir. W oturuşu denge problemlerine neden olabilir. W oturma alışkanlığını gidermek için farklı oturma pozisyonları deneyin. Mesela , Çocuğunuzun arkasına yaslanın ve bağdaş kurmasını sağlayın. Çocuğunuz bu oturma poziyonunu benimserse yavaş yavaş desteğinizi azaltın. En etkili yol çocuğunuzun daha fazla hareket etmesini sağlamaktır. Çocuğunuzu yüzmeye, bisiklet binmeye , dans etmeye, koşmaya ve yogaya teşvik edin.Bu kötü oturma alışkanlığını durdurmanın veya düzeltmenin tek yolu tutarlılıktır. W-oturma, çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılan bir konumdur. Çocuğa doğru şekilde nasıl oturacağını öğretin .


Çocuğunuz için W-pozisyonunda oturmayı oldukça rahat bulabilir, ancak buna alışmasını önlemek gerekir.Bu alışkanlığı düzeltmenin yanı sıra kas gruplarının zaman içinde güçlenmeye devam etmesini sağlamanın da bir yolu var. Fiziksel hareket, çocuğun fiziksel gelişimini sağlamak için kesinlikle çok önemlidir. Bu nedenle, küçük çocuğunuzu yüzme, bisiklete binme veya açık hava oyunları gibi aktivitelere katılmaya teşvik etmek, diğer çocuklarla birlikte vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm hareketleri elde etmesine yardımcı olabilir. W-pozisyonunda oturan çocuklar için, masajda etkilidir. Masajlar belirli kas bölgelerindeki eksik gücü geliştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar öncelikle vücudun sırt ve diğer eklemlerini güçlendirmek içindir.Gövdenin gücü ve vücudun esnekliği, W-pozisyonunda oturmaktan çok etkilenir. Bu yoga egzersizleri yaparak sabitlenebilir. Uygun bir eğitmen eşliğinde harikalar yaratabilir.


Çocuğunuzun oturma pozisyonunu tercih edilen bir pozisyona değiştirmekte ısrar ederseniz, W-oturuşunun caydırılması kolaydır ve alışkanlık kırılabilir. Hatırlatmalar ve tekrarlama ile, çocuklar bu alışkanlıktan caydırılabilir. W-oturma, bir çocuğun genel gelişimi ile ilgili olarak ciddi sorunlara yol açabilir. W-oturma, bacakların esnekliği, gövde kontrolü, kalça çıkığı ve her iki kol ile orta hatta ulaşma gibi defisitlere neden olabilir. W-oturması, Kalça, diz ve ayak bileği eklemleri arasındaki ilişkiyi bozar, uzun vadede eklemlerde aşınma ve yıpranma olabilir.Çocuğunuzun W oturduğunu fark ederseniz, farklı oturma pozisyonlarına teşvik edin. Burada ebeveyn olarak sabırlı olmanız anahtardır. Çocuğunuz tüm çabalarınıza rağmen bu oturma pozisyonundan vazgeçmiyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
benim Elif'im de küçükken böyle oturuyordu ama sonradan bıraktı danacık bu türlü oturmayı şimdi istese de oturamaz w şeklinde :D:D dikkat etmek lazım.
Yerim ben onu . Rabbim esirgesin mavi boncuğumu. Çocuklar belli bir yaşa kadar w oturuşunu tercih ediyor. Çoğu zaman bu oturma pozisyonu normal olsa da , uzun süreli bu oturuşu benimsemek ortopedik sorunlara neden olabiliyor. Ebeveynlerin bu durumda çocuğu gözlemlemesi ve doğru oturma pozisyonunu çocuklara teşvik etmesi gerekir.
 
Üst