Alzheimer tanı ve tedavisi için kan testi

Alzheimer tanı ve tedavisi için kan testi
Bunama zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Burada önemli olan nokta normal bir zihinsel gelişme sonrasında bu işlevlerin kaybı durumunda bunamanın ortaya çıkmasıdır. Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar içinde en sık izlenen bozukluktur. Bu hastalık yeni bir hastalık olmasa da hastaların sayısı giderek artmaktadır. Çünkü hastalık ile ilgili en önemli risk faktörü yaştır ve yaşlanma kaçınılmaz bir durumdur. Günümüzde tüm dünyada (özellikle gelişmiş ülkelerde ve refah toplumlarında) en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır (65 yaş üstü 100 kişiden 8'inde Alzheimer hastalığı görülmektedir). 21. yüzyılda doğal, sosyal veya ekonomik felaketlerle karşılaşılmazsa hastalığın görülme sıklığı daha da artacaktır. Günümüzde Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir. Genç nüfusun giderek yaşlanacağı bir ülke olarak Türkiye’de 30-40 yıl sonra bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağını söylemek münecimlik olmayacaktır.


a.jpg


Uzmanlar, kan testinin henüz doktorların ameliyatlarında kullanmaları için hazır olmadığı uyarısında bulunuyor. Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisine yönelik 2002-2012 yılları arasında yapılan denemelerin %99,6’sı başarısız oldu. Doktorlar, başarısızlığa en büyük neden olarak tedavilerin ‘hastaların ilerleyen safhalarında’ başlamasına bağlıyor, zira hastalık belirtileri başlangıcından yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkıyor.

deney-test-kan-labAraştırma ekibi, 452 sağlıklı, 229 hafif bilişsel bozukluğa sahip ve 476 Alzheimer teşhisi konulan kişide yaptıkları kan testlerindeki farklılıkları karşılaştı. Araştırma sonunda kimin hasta olup olmadığı ve kimin gelecek bir yıl içinde hastalığa yakalanabileceği yüzde 87 doğruluk oranıyla tespit edildi.

Erken teşhis için önemli
Araştırma ekibinin başındaki isim Oxford Üniversitesi’nden Profesör Simon Lovestone, şu bilgileri verdi: “Klinik deneylere katılacak kişileri öncekilerin aksine daha erken safhalarda belirlemek istiyoruz. Asıl amacımız bu. Kan testinin gelecekte ameliyatlar için de kullanılabileceği sanıyoruz. Tedavi olmadığı sürece, testin değeri sorgulanabilir fakat insanlar hastalıklarının ne olduğunu anlamak için kliniğe geliyor. Mevcut durumda onlara bunu söyleyemem.”

alzheimer-grafik-sekil-buyutecLovestone, bellek sorunu yaşayıp yaşamadıklarının tespit edilmesi için hastalara ‘bir yıl sonra gelmeleri’ tavsiyesinde bulunmak zorunda kaldığını söylüyor. Proteome Sciences adlı araştırma biriminden üst düzey yetkili Dr. Ian Pike, “Protein testi yapabilmek gerçekten çok büyük bir adım” diyor. Dr. Pike’a göre “Testlerin kliniklerde rutin kullanımı için uygun olup olmadığını belirlemek için daha çok uzun zamana ve daha çok hastanın incelenmesine ihtiyacımız var.
 
Üst