Diş Lekelerine Neden Olan Etkenler

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Diş Lekelerine Neden Olan Etkenler
bu konu diş lekelerine neden olan besinler ve içecekler hakkında bilgilere yer vermektedir.

Diş lekeleri, kadın ve erkeklerin ortak yaşadığı bir sorundur. Son yıllar da diş lekeleri için diş hekimlerine başvuranların sayısın da oldukça artış gözlemlenmektedir. Düzgün ve sağlıklı bir diş yapısı ile kendize olan özgüveniniz daha çok artacaktır. Diş lekeleri günlük yediğiniz ve içtiğiniz her türlü besinlerden dolayı oluşabilir.

Diş lekesi hakkıh da çok daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli bilgileri sizler için paylaşıyoruz.Diş Lekesi Nedir?

Dişlerin dentin ve mine tabakasında oluşabilen tükettiğimiz içecek ve besinlerden kaynaklanabilen veya bir tedavi esnasında kullanılan antibiyotik etkisine sahip ilaçlardan da oluşabilen lekelerdir. Dişte oluşan lekeler dış görünüşümüzü etkilediği için fazlasıyla rahatsız edicidir fakat diş hekimleri tarafından uygulanan tedavi işlemleri sayesinde kısa sürede temizlenmektedir.

Diş Lekelerine Hangi Besinler Sebep Olur?

Bu besinleri tüketirken biraz daha dikkatli ve tükettikten sonra temkinli davranmalıyız.

Sigara

Diş lekelerinin başlıca sebebi Sigara tüketmektir. Sigara sadece diş lekesine sebebiyet vermez aynı anda diş çürümesi, ağız kokusu, kanser gibi birçok hastalık belirtisinin başlıca sebebidir.

Çay

Sağlık açısından bir problem oluşturmayan çay tüketimi genellikle ofis ve ev ortamlarında fazlaca tüketilmekte ve diş minesine zarar vermektedir. Bu durum dişlerinize fazlasıyla leke bırakmaktadır. Bitki çayları normal çaya göre daha az leke bırakmaktadır.

Enerji İçecekleri

Enerji içeceklerinde bulunan renklendirici ve tatlandırıcılar diş ve dil üzerinde hafif tabakalarla birlikte lekeler oluşturur.Kırmızı Şarap

Kırmızı şarap tüketildiğinde ağzımızda bir renk bırakır. Genellikle akşam yemeklerinde tercih ettiğimiz kırmızı şarap diş lekelere sebep olabiliyor. Kırmızı şarap tüketimine göre beyaz şarap daha az lekelenmeye sebep olur. Şarap genel olarak ele alındığında asidik bir yapıya sahiptir ve diş dostu olarak kabul edilmez.

Soslar

Et yemeklerinin yanında veya makarna gibi üzerine sos gerektiren yemekler lekeler oluşturur. Domates ile hazırlanan soslar diğer soslara göre daha fazla leke oluşturur.


Kahve – Nescafe

Kahve tüketimi ülkemizde oldukça yaygındır fakat içerisinde bulunan kafein ve doğal reklerinden dolayı dişlerde fazlasıyla kele bırakır.

Soda ve Kola

Bu tarz asitli içeceklerde bulunan fazlaca kromojen ve asit ağız sağlığına zarar verip leke oluşumunda etkili içecekler arasındadır. Light ve Kola Zero olarak piyasada bulunan kola çeşitlerinde de aynı riskler söz konusudur. Aşırı tüketmek sağlık açısından uygun değildir.
 

Benzer Konular


Üst