Hadi rekor kıralım

Eğér "9" CanLı oLsaydın BiLe
...En fazLa "8" Kéz KaçabiLirdin öLümden
...BiLki "7" DüvéLé SuLtan oLsan Dahi
...Yérin "6" Mékan oLacak Sana
...En FazLa "5" Métré Kumaş GötürébiLécéksin
...Kapatacaksın "4" Açsanda Gözünü
...Bu Dünya "3" GünLük Dünya
...AzraiLin Yanında "2" Kat oLup YaLvarsanda NafiLé
...ELbét "1" Gün öLécéksin
......İşte o Gün Hérşéy '0'dan BaşLicak

sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. Sınıfa bir bakış atıp kürsüye geçiyor.
Tebeşirle tahtaya kocaman 1 rakamı çiziyor.
” Bakın ! diyor. Bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey...
” Sonra 1'in yanına bir sıfır ( 0 ) koyuyor: ” Bu başarıdır. Başarılı... bir kişilik 1'i 10 yapar. ” Bir 0 daha ” Bu tecrübedir. 10'ken 100 olursunuz.”
Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor : Yetenek,disiplin, sevgi...
Eklenen her yeni 0'ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca...
Sonra eline silgiyi alıp en baştaki 1'i siliyor.
Geriye bir sürü sıfır kalıyor. Ve hoca yorumunu patlatıyor.
” Kişiliğiniz yoksa, öbürleri hiçtir.”
Sınıf mesajı alıp sessizliğe gömülüyor.

Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk'ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. "Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk'ün, üzeri...nde bazı sözlerin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk'ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim."
YAZININ TERCÜMESİ
Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır" sözlerinin yazılı olduğunu belirtti

Bir gün yolunuzu kaybederseniz,

Bir çocuğun gözlerinin içine bakın.

Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği
üç şey vardır;

Nedensiz yere mutlu olabilmek,

Her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak,

Elde etmek istediği şey için tüm gücüyle savaşmak.

Adam akşamdan kalma büyük bir baş ağrısıyla uyanmış
zorlukla gözlerini açarak, yatağından doğrularak şöyle bir etrafına bakmış
komodinin üstünde bir bardak su ve iki aspirin duruyor
yatağın ayakucundaki sandalyede elbiseleri ütülenmiş durumda
aspirinleri içerken komodindeki not dikkatini çekmiş
"sevgilim, günaydın. kahvaltı...n mutfakta. ben alışverişe gidiyorum. erken dönerim seni seviyorum."
kalkıp giyinmiş ve mutfağa gitmiş
bakmış oğlu kahvaltı ediyor ve kendi servisi ve gazeteleride masanın üstünde duruyormuş
oturmuş, kahvaltısına başlamış ve oğluna sormuş
"evlat dün gece neler oldu biliyor musun?" oğlu;
dün gece sarhoş olarak eve geldiğinde saat üçü geçiyordu. önce koridordaki sandalyeyi devirdin ve ardından kustun, daha sonrada yüzünü odanın kapısına çarptın ve bir gözün morardı.
adam şaşırmış vaziyette: anlayamadım. neden o zaman her şey temiz, kahvaltı hazır ve gazetelerim alınmış? çocuk:
onu mu soruyorsun? annem seni sürükleyerek yatak odasına götürüp, pantolonunu çıkarmaya çalıştığında;
bayan, beni yanlız bırakın "BEN EVLİ BİR ADAMIM" dedin

Geri