Hamileliğin ilk günleri belirtileri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
hamileliğin ilk günleri belirtileri, hamileik belirtilerini nasıl anlarsın,hamilelik belirtileri nasıl oluyor, bir haftalık hamileik belirtisi,iki haftalık hamilelik belirtisi,3 haftalık hamilelik belirtisi,4 hafta hamilelik belirtisi,gebelik belirtileri,erken gebelik belirtileri

Bir kaçırılmış menstrüel periyod çoğunlukla gebeliğin ilk işaretidir. Ancak pek çok kadın cevapsız bir dönemi fark etmeden önce diğer gebelik belirtilerini tecrübe eder.Tüm kadınlar, hamilelikte erken belirtiler gösterecek veya bu semptomları aynı derecede deneyimleyecektir. Çok erken gebelik belirtileri ve işaretleri başlama zamanı da her kadın için farklıdır.Bir dönem eksikliği her zaman bir kadının hamile olduğu anlamına gelmez.

Adet düzensizlikleri yaygındır ve doğum kontrol hapları, şeker hastalığı ve polikistik over sendromu gibi durumlar , yeme bozuklukları, aşırı egzersiz ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli nedenler adet gecikmesine neden olabilir.Bir süreyi kaçıran kadınlar, gebe olup olmadıklarını veya belirli bir sağlık sorunu olup olmadıklarını öğrenmeleri için sağlık uzmanlarını görmelidir. Her belirtinin gebelik dışında sebepleri olabileceğini unutmamak önemlidir.Aşağıda, hamile olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacak yaygın gebelik belirtileri listesi verilmektedir.

gebelik.jpg

Gebelik belirtisi ne zaman başlar ?

Çoğu erken gebelik belirtileri ilk dört hafta içinde ortaya çıkar . Gebeliğin erken evrelerindeki kadınlar, hamileliği işaret edebilecek bir dizi farklı belirtiyle karşılaşabilirler. Bir kaçırılmış menstruel dönem sıklıkla gebeliğin karakteristik işareti olmakla birlikte, düzenli adet döngüsüne sahip olmayan kadınlar menstrüel bir dönemin kaçırıldığını kabul etmeyebilir. Bazı durumlarda meme hassasiyeti veya diğer belirtiler hamileliğin ilk işaretidir. Yine de diğer kadınlar gebeliğin erken dönemlerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir ve durumlarının farkında olmayabilir.

gebelik belirtileri.jpg

Adet döneminde gecikme

Gebeliğin belirgin bir işareti, kaçırılan bir dönemdir . Menstrüel sikluslarınız düzenli ise, kaçırılmış bir dönem, hamile olabileceğinize dair daha güçlü bir göstergedir. Bu durum hamileik testi yapmanıza teşvik edebilir .

adet döneminde gecikme.jpg

Yerleşme kanaması

Gebe kadınların küçük bir yüzdesi yerleşme kanaması yaşamaktadır. Aslında kanama demek yanlış olur küçük lekelenmeler yerleşme kanamasıdır.Yoğun olmamakla birlikte bir kaç damladan ibarettir.

yerleşme kanaması.jpg

Alt karında basınç

Gebeliğin ilk bulgularından biri küçük karın bölgesinde şişkinlik,basınç ve küçük kasılmalardır. Bu kasılmalar adet olacağınız hissini yaratabilir. Bu basınç gebeliğin ilerleyen haftaların da geçer.

alt karında basınç.jpg

Baş ağrısı

Baş ağrısı, gebelik süresince çok yaygındır ve kadınların en az% 95'i bunları yaşar. Hafif olsalar bile, onları birçok semptomdan dolayı halihazırda günlük yaşamınıza müdahale ettiğini görebilirsiniz.

baş ağrısı.jpg

Kabızlık ve Şişkinlik

Progesteron sindirim sisteminizi yavaşlatır, bu nedenle çoğu kadın gebelik sırasında sindirim problemlerine yakalanır

gebelikte kabızlık.jpg

Gögüsteki değişimler

Gebeliğin ilk haftasında gögüslerde olağan dışı bir değişim görülmez. Sadece gögüslerde damarlaşma, hassasiyet ve dolgunluk görülür. İlerleyen haftalarda meme başında koyulaşma başlar.

Karındaki çizginin belirginleşmesi ve cilt rengindeki değişimler

Her kadının vücudunda gebeliğin çok erken belirtileri farklı şekillerde yaşanıyor ve her gebe kendi özelliklerine sahiptir.Hamileliğiniz sırasında cildiniz farklı şekillerde değişebilir. Bazı kadınlarda kan akışının artması nedeniyle cildi daha parlak veya pürüzsüz olabiliyor. Ayrıca östrojen ve progesteron dalgalanmalarına bağlı olarak artmış cilt pigmentasyonu ile yüzünüzde , meme başınızda koyulaşma olabilir. Gebeliğin bir diğer işareti ise göbek deliğinden vajina üstüne kadar uzanan dikey çizginin koyulaşmasıdır. Bu çizgi ikinci trimesterde belirginleşiyor.

gebelikte karın da kahverengi cizgi.jpg

Hiç bir neden olmamasına rağmen bitkinlik hissetme

Gebeliğin bulgularından biride yorgunlunluk ve halsizliktir. Kendinizi olabildiğince güçsüz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca sürekli uyku modunda olabilirsiniz.

Ruh halindeki değişim

Gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler yüksek derecede ruh hali değişikliklerine neden olur.Hamilelikten sonraki birkaç hafta gibi erken bir zamanda ortaya çıkabilir.

Ağızda metalik tat

Hormon seviyelerinin değişmesi ile birlikte ağızda metalik tat hissedebilirsiniz. Bu östrojenden kaynaklanır. Bazı gebeler ağızlarında pas tadı olduğunu söyler.

Sık idrara çıkma

Gebeliğin bir diğer belirtiside sürekli idrar yapma ihtiyacıdır . Bu durum gebelik boyunca yaygındır. Hamileliğin ilk birkaç haftasında sık sık idrara çıkıcaksınız.

Kalp atışı

Kan hacminiz belirgin bir şekilde arttığı için kalp atış hızı başlangıçta dakikada yaklaşık 10-15 vuruş kadar yükselir.

kalp atışı.jpeg

Yiyeceklere karşı istek

Aşerme gebeliğin yaygın belirtilerindendir. Yalnız bu belirti gebeliğin ilerleyen haftaların da başlar. Gebelerin tuhaf beslenme istekleri olduğu biliniyor, ancak besinlere karşı tiksinme de aşerme kadar güçlü olabilir

gebelikte tiksinme.jpg

Evde yapılan testler % 100 doğrumudur ?

Evde yapılan hamilelik testleri doktorunuz tarafından yapılan kan testleri kadar doğru değildir.Ayrıca hamileliğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğini de belirleyemezler.HCG hormonu gebelikten yaklaşık 2 hafta sonra idrarda tespit edilebilir (yumurta sperm tarafından döllenirken).

gebelik testi.jpg

Adetim gecikti ne yapmalıyım ?

Tabiki yapmanız gereken ilk şey gebelik testidir. Gebelik testi olarak kanda gebelik testini yaptırmanızı öneriyoruz .Bu testin yanılma payı yoktur.Şayet gebeyseniz testiniz pozitif sonuç verecektir. 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir.Düşük HCG miktarı, ektopik gebelik de dahil olmak üzere gebelik komplikasyonlarının bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte, bir idrar dan gebelik testi, niceliksel HCG verisi vermez.

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamileliğin erken belirtilerini, gebeliklerden sonraki bir hafta içinde fark edebilirsiniz. Çoğu erken gebelik belirtileri ilk dört hafta içinde ortaya çıkar ve bunları içerebilir: Adet gecikmesi,yerleşme kanaması,karamp, gögüslerde büyüme ve sızı,yorgunluk ve bel ağrısı.Bulantı bazı kadınlar için çok erken başlayabilir . Gebeliğin bir diğer yaygın işareti olan meme uçlarınızın etrafındaki cildin daha koyu hale gelmesidir.Önce hamile olup olmadığınızı bilmek istersiniz ve en iyi yol bir gebelik testi yapmaktır.Cevapsız döneminizin ilk gününden bir test yapabilirsiniz.

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yukarıda yer alan makalede gebeliğe dair ilk belirtiler ele alınmıştır. Ne yazık ki, bu semptomlar gebeliğe özgü değildir. Bazıları, hastalandığınızı ya da döneminizin başlamaya hazır olduğunu belirtebilir. Aynı şekilde, bu semptomlardan hiçbirini yaşamadan gebe kalabilirsiniz. Gebelik şüphesinde yapmanız gereken ilk şey test olmalıdır. Gebelik testleri, döneminizi kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar beklemeniz durumunda daha iyi sonuç verir. Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz.

B

.bengü.

Forum Okuru
merhaba adetime henüz 3 gün var ama sık sık idrara çıkıyorum belimde ağrı var dün gecede hafif lekelenmem oldu kasık ağrısıyla birlikte hamile olabilirmiyim?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, yaşadığınız septomlar gebelik lehine görülüyor. Gördüğünüz lekelenme yerleşme kanaması olabilir. Gebe olup olmadığınızı gebelik testi yaparak öğrenebilirsiniz. Adet döneminiz de gecikme olursa test yapınız.

T

tplzhl

Forum Okuru
doğum kontrol hapıyla hamile kalınırmı bütün hamilelik belirtilerini yaşıyorum şimdi bebek düşünmüyoruz 4 aylık evliyim adetime 2 gün var

H

handannx

Forum Okuru
merhaba spiralle korunuyorum 2 yıldır bu ay lekelenmem oldu adet olmadım mide bulantısı baş dönmesi var spiralle hamile kalan varmı acaba

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, spiral yerinden kaymışsa hamile kalmak mümkün. Rahimle ilgili sorunlar,hormonal problemlerde adet gecikmesine neden olabilir. Tebiren gebelik testi yapın ve sonuca göre hekime görünün.

M

Meraklıkişi

Forum Okuru
Doğum kontrol hapı kullanıyorum ve karnımda bayaa şişlik ve ağrılar var en son adetim geçen hafta oldu fakat az ve pembemsiydi bi önceki adetim normaldi ondan öndeki adetim de az ve pembemsiydi hamile olma ihtimalim var mıdır?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Doğum kontrol hapı kullanıyorum ve karnımda bayaa şişlik ve ağrılar var en son adetim geçen hafta oldu fakat az ve pembemsiydi bi önceki adetim normaldi ondan öndeki adetim de az ve pembemsiydi hamile olma ihtimalim var mıdır?
Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız gebe kalmazsınız. Şişkinliğiniz sindirim kaynaklı bir sorun olabilir.

T

tromeerr

Forum Okuru
selam adetime 9 gün var yemek kokusu gelince midem kalkıyor sık idrar çıkıyorum birde burnum tıkalı ne zaman test yapayım kendimi hamile gibi hissediyorum

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelik, anne için önemli fizyolojik ve psikolojik ayarlamalar gerektiren bir yaşam olaydır (her biri 13 haftada üç trimestere bölünmüştür). Her trimesterde, fetusun büyümesin deçok sayıda adaptasyon meydana gelir. Geleneksel olarak, hamilelik belirtileri ve semptomları üç kategoriye ayrılır: olası, muhtemel ve pozitif. % 100 doğruluktaki tek bulgular pozitif belirtiler iken, hamileliğin erken belirtilerinin çoğu olası kategoriye aittir.

Hamile bir kadın ilk dört hafta boyunca muhtemelen herhangi bir hamilelik belirtisi görmeyecektir. Bir kadının genellikle fark ettiği ilk işaret, dönemini kaçırdığıdır.Hamileliğin en belirgin erken belirtisi, gözden kaçırılmış bir dönem veya menstruasyon kaybıdır. Bir periyodun atlanması, gebeliğin güvenilir bir belirtisi olmamasına rağmen (özellikle bir kadın düzensiz adet döngüsüne sahipse), bulantı ve kusma (sabah bulantısı), meme hassasiyeti, yorgunluk ve idrar sıklığı ile birlikte gelirse hamilelik dikkate alınmalıdır.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen erken işaretler, gebeliğin güvenilir göstergeleri olarak kabul edilmeyen olası değişimleri temsil etmektedir, çünkü bunlardan herhangi biri gebeliğin dışında bir durumun işareti olabilir. Örneğin, menstrüasyonun kaybı endokrin disfonksiyon, erken menopoz, malnütrisyon, diabetes mellitus, anemi, uzun mesafe koşuları veya stresten kaynaklanabilir.

Ayrıca, bulantı ve kusmaya, gıda zehirlenmesi, gastrointestinal bozukluklar, yeme bozuklukları veya akut enfeksiyon neden olabilir. Meme hassasiyeti premenstrüel değişikliklerden, kronik kistik mastitten veya oral kontraseptif kullanımından kaynaklanabilirken, yorgunluk stres, anemi veya viral enfeksiyonların bir sonucu olabilir.

Son olarak, idrar sıklığı, özellikle enfeksiyon, sistosel, yapısal bozukluklar, pelvik tümörler ve hatta duygusal gerginlik olmak üzere, gebelikten farklı bir çok farklı nedene sahip olabilir. Bu nedenle, erken belirtilerin bir kombinasyonu hamileliği önerebilmesine rağmen, bu durumu doğrulamakta güvenilir değildir.

Bu nedenle ev gebelik testleri (üriner insan koryonik gonadotropinin saptanmasına dayanarak) şüphelerin var olduğu durumlarda ilk adım olarak önerilmektedir. Klinik olarak duyarlı modern üriner gebelik testleri ile gebelik, beklenen süreden dört gün öncesine kadar saptanabilir.Erken gebelikte bazı belirtiler, tanısal bir ultrason veya sonografi ile de görülebilir. Peki gebelik testi ne zaman yapılmalı ? Doğru sonuç alabilmek için beklenen adet dönemine bir kaç gün kala yada adette bir kaç gün gecikme olması durumun da gebelik testi yapılabilir. Pozitif bir gebelik testi sonrası bir kadın doğum uzmanına görünerek durumun teyidi gereklidir. Hekim durumunuzdan emin olmak için bir kaç gün hcg testinin tekrarını isteyecektir. Aynı zamanda ultrasonla muayene edecektir..

M

melikegözde

Forum Okuru
gebelik belirtileri ne zaman başlar kadınlar
hamilelik belirtileri kaçıncı günde başlar
gebelik en erken ne zaman belirti verir
hamilelik belirtileri kaç gün sonra başlar
15 günlük hamilelik belirtileri nelerdir
7 günde hamilelik belirtileri
gebelik belirtileri ilk hafta kasık ağrısı
erken hamilelik belirtileri

Selam arkadaşlar . Bende yıllardır çocuk hasreti ile yananlardanım. 15 yıl bebeğim olmadı. Denemedim girmediğim tedavi kalmadı sonunda tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım. Hamilelikten önce adetime bir kaç gün kala psikolojik olarak kendimi hamile hissediyordum adet olunca hayallerim yıkılıyordu . Demem oki kızlar hiç belirtilere aldanmayın ben çok aldandım ve her defasında üzüldüm. Her şeyi akışına bırakın . Hamile kaldığımda inanın hiç bir belirtim olmadı yine tutmadı diye kara kara düşünürken doktorum hamilesin dedi. Allahım bu duyguyu herkese yaşatsın inşallah sağlıcakla kalın

B

Biesra

Forum Okuru
Merhabalar. Adetim 7 gün gecikti. Ama herhangi bir hamilelik belirtim yok. Ne zaman test yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Merhabalar. Adetim 7 gün gecikti. Ama herhangi bir hamilelik belirtim yok. Ne zaman test yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim
Testinizi hemen yapabilirsiniz. Var ise hamilelik çıkacaktır. Nadiren de olsa bazen belirti hissetmeyebilirsiniz. Ama hamile olabilirsiniz. Lütfen belirttiğimiz gibi beta hcg testi ya da idrardan yapılan testi hemen yaptırın sonuç çıkacaktır var ise.

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelik tetsi yapmak için yeterli gecikmeye sahipsiniz, dilediğiniz zaman test yapabilirsiniz. Ayrıca şayet gebe iseniz gebelik belirtilerini yaşamamanız normal . Gebeliğin belirtilerini gebelik mevcutsa ilerleyen haftalarda deneyimlersiniz.

A

**asuman**

Forum Okuru
adet düzensizliğim var drospera doğum kontrol hapı kullanıyorum nişanlımla ilişkiye girdim hamile kalırmıyım