Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ?

  • Konbuyu başlatan THESECRET
THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
kumar bağımlılığı,kumar bağımlılığı tedavisi,kumar bağımlılığı belirtileri,kumar bağımlılığına tedavi

indir-1-jpg.48660 Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ? Melekler Mekanı Forum

Kumar bağımlılığı aynı zamanda kompulsif kumar oynama diye de bilinen bir tür dürtü kontrol bozukluğudur. Kompulsif kumarbazlar, kendilerine ve sevdiklerine zarar verdiklerini bildikleri halde kumar oynama dürtülerini kontrol edemezler. Kumar oynamak sonuçlarını umursamaksızın düşündükleri ve yapmak istedikleri tek şeydir. Kompulsif kumarbazlar keyifli de olsalar keyifsiz de, parasız da olsalar paralı da olsalar, mutsuz da olsalar mutlu da olsalar kumar oynamaya devam ederler. Sayıların kendilerinden yana olmadığını bilseler de, kaybetmeyi madden karşılayamayacaklarının farkında olsalar da kumardan vazgeçemezler.

Kumar oynama davranışı bazı kişiler için sorun olmaya başlar. Bu kişiler tamamen kontrolü kaybetmemiş olabilirler. Eğer kumar oynamakla fazlasıyla meşgulseniz, kumarda giderek artan miktarlarda para harcıyorsanız, üst üste kaybediyorsanız, ya da ciddi sonuçlara rağmen oynamaya devam ediyorsanız, kumar sorununuz var demektir.Kumar bağımlılığı, kişinin iradesi ile başlayıp, iradesinin dışında gelişen ve kişinin zor durumda kalmasına neden olan bir çeşit davranış bozukluğudur.
Kumar oynayan kişi bu davranışı sıklıkla tekrar eder ve bağımlılığa dönüştürürse sonuçlarını kestiremediği kararlar alabilir veya sonuçlarını tahmin etse bile yaşamaktan haz duyduğu heyecan duygusuna yenik düşerek oynamaya devam eder.
Bu durum kişinin maddi ve manevi zarara uğramasına ve sosyal iletişiminin zedelenmesine neden olabilir.
Kumar bağımlılığına çoğu kez alkol bağımlılığı da eşlik eder. Kumar bağımlılığı kişinin bedensel sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.
Kumar bağımlılığının tedavisinde diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi öncelikle kişinin bu durumu kabullenilmesi gerekir.
Ardından uzmanların gözetiminde gerekli görülen tedavinin uygulanması ile kişiler bu bağımlılıklarından kurtulabilirler.
 

Üst