Saç yolma hastalığı nasıl geçer?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Saç yolma hastalığı nasıl geçer?
Saç dökülmesi en çok genetik, hastalık ve ilaçlarla ortaya çıkarken birde psikolojik nedenle insanın kendisinin neden olduğu dökülmeler vardır. Çekme, yolma kaynaklı dökülmelere ise (Trikotillomani) denmektedir. Bakalım nasıl bir sorun ve bu sorundan nasıl kurtulabiliriz.

Saç Yolma Hastalığı
Trikotillomani (saç çekme) seyrek rastlanan fakat tedavisi günümüz imkanlarında bile zor bir hastalıktır. Sorunun temelinde kişinin ruh halinde stres veya titizlik hastalığı gibi bir sorun vardır. Yani aslında bir yansımadır, tedavide bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Trikotillomani Francois Hallopeau tarafından adlandırılmıştır. Türkçede saç koparma, yolma,çekiştirme gibi isimlerle anılır.

4-jpg.55722
Trikotillomani Kimlerde Görülür?
Hastalık herkeste ve kıl olan her yerde görülebilir. Yani saça özel değildir kirpikleri, kaşlarını ve hatta erkeklerde görülen bir durum olup sakallarını yolan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle sorunu olan kişiler bazı dönemlerde arttığını ifade ederler. Bu dönemler sınav dönemi, derby maçları, yakın birinin kaybı gibi stres faktörleriyle artar. Kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.

Başlangıç Evresi Nasıldır?
Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak sıklıkla genç, çocukluk ve ergenlikte 11-13 yaş civarında başlar. Hastalığın daha sık başladığı bu dönem akla başlangıcında bazı hormon değişikliklerinin sebep olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yaşlılıkta ya da bebeklerde de görülebilir. Stres etkendir ama hiçbir sorun yokken de başlayabilir.

Saç Koparma Nasıl Tedavi Edilir?
Antidepresan ilaçlar verilir ancak başarısı hastanın desteklenmesine bağlıdır. Hipnozla sorunun ortadan kaldırılması çok daha kolay ve kalıcıdır. Hipnoterapide sorunun temeline inilip ortadan kaldırılabilir. Derin hipnozla neden başladığını anlamak mümkün olabilir. Bu mümkün olmasa bile verilecek telkinlerle engellenebilir.

Saç yolma sonucu oluşan dökülme düzelir mi?
Bu sorunun cevabı hem evettir hem hayırdır, şöyleki; erken dönemde çekiştirme engellenirse kökler tamamen ölmemiş olacağı için kıllar yeniden çıkar ancak uzun süre devam edilmişse kökler öleceğinden dolayı çıkmayabilir.

Kopararak dökülen yere saç ekilirmi ?
Evet ekilebilir ama öncelikle kişinin alışkanlığından tamamen kurtulmuş olması gerekir. Yoksa ekilen kılarlıda (kaş bıyık, sakal vs) çekerek yeniden yok edebilir.

Stres ve Sıkıntıdan Uzuk Durun
Bir çok hastalığa davetiye çıkaran moral bozuklukarı aynı zamanda farklı bir dökülme türü olan saçkıran Alopecia Areata’nında başlıca nedenleri arasındadır. Madeni para şeklinde dökülmeye sebep olan saçkıran stres faktöründen uzaklaştığınızda kendiliğinden düzelme olasılığı vardır.
 

Benzer Konular


Üst