Sezaryen öncesi müziğin yararları

  • Konbuyu başlatan :osqe:
:osqe:

:osqe:

Yeni Üye
Üye
Sezaryen öncesi müzik dinlemenin, hastaların ameliyat sonrası ağrılarını ve alacağı birçok yan etkiye sahip ağrı kesici ilaç miktarını azalttığı ortaya çıktı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinde görevli bilim adamları Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şen, Yrd. Doç. Dr. Ali Sizlan, Yrd. Doç. Dr. Ömer Yanarateş, Uzman Dr. Mustafa Kul, Dr. Emre Kılıç, Doç. Dr. Sezai Özkan ve Prof. Dr. Güner Dağlı ''Müzik Terapisinin Postoperatif Sezaryen Ağrısına Etkisi'' konulu araştırma yaptı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni 2009 yılı son sayısında da yayınlanan araştırmaya, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde yaşları 20-40 arasında genel anestezi altında sezaryen planlanan 100 hasta dahil edildi.


50'şer kişilik iki gruba ayrılan hastalardan birinci gruptakilere, cerrahiden 1 saat önce kulaklıkla müzik dinletildi. İkinci grupta olanlara ise cerrahi öncesi müzik dinletilmedi.

Tüm hastalara standart anestezi tekniğinin uygulandığı araştırmanın sonucunda, sezaryen ameliyatı öncesi hastaların müzik dinlemesinin ''herhangi bir yan etkisi olmayan, ucuz bir yöntem olarak'' hastaların ameliyat sonrası ağrılarını ve alacağı birçok yan etkiye sahip ağrı kesici ilaç miktarlarını azalttığı belirlendi.
 
ışılsu

ışılsu

Yeni Üye
Üye
bende sezaryanla doğum yaptım banada doğum anında müzik dinletildi bence pek faydası olmadı bana çünkü ben o anda hep ağladım canımın derdindeydim müzik çalıyordu ama ben hiç kulak vermedim bitsede ameliyat hemen ordan çıksam diye bakıyordum ameliyathane çok soğuktu titriyordum
 
elisev

elisev

Hamiş Melek
ilk defa duyuyorum inan kızlarr..hamile kalırsam denerimm..
 
HURHUR

HURHUR

Yeni Üye
Üye
ay ban ne müzik dinlettiler nede başka bişi delirttiler resmen psikolojim bozuk girdim ayıldığımda ağlıyodum yazık kardeşimi haşlaıyodum :(((
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
LaViNYaM Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
TİTAN Doğum ve Doğum Çeşitleri 0
N Doğum ve Doğum Çeşitleri 0
T Doğum ve Doğum Çeşitleri 1
T Doğum ve Doğum Çeşitleri 0
PeLiNiM Doğum ve Doğum Çeşitleri 3
AyYuzlu Doğum ve Doğum Çeşitleri 13

Üst