Temiz Ev Kadını Nasıl Olunur?

pazartesi annecim ameliyat oldu tabiki yanındaydım. önce hastene 2 gün sonra ev ablam da annemde ben kendi evime geldim nöbetleşerek bakıcaz anneme. 3 buçukta geldim eve. 4 e kadar dinlendim. sonra her yeri topla buzdolabı boşalt makinayı doldur tezgayı temizle. tüm odaları topladıktan sonra bi güzel her yeri süpürdüm tabi tozları önce aldım bi güzel yerleri sildim balkonu sildim banyoyu temizledim bi güzel oda parfümümü sıktım perdelere halılara koltuklara oh mis gibi oldu evim. ben spreyli şişenin içine çamaşır yumuşatısını sulandırıp koyuyorum. perdelere özellikle sıkıyorum camı açınca koku eve yayılıyo eve giren perdeleri yıkadım zanneder şimdi kafam rahatladı biraz. çamaşır ve ütüyü hallettimi o zaman asıl rahatlıcam. herkese keyifli temizkler. bu arada yüksek sesle müzik açmazsam temizlik hiç gitmiyo:halı:

- - - Updated - - -

pazartesi annecim ameliyat oldu tabiki yanındaydım. önce hastene 2 gün sonra ev ablam da annemde ben kendi evime geldim nöbetleşerek bakıcaz anneme. 3 buçukta geldim eve. 4 e kadar dinlendim. sonra her yeri topla buzdolabı boşalt makinayı doldur tezgayı temizle. tüm odaları topladıktan sonra bi güzel her yeri süpürdüm tabi tozları önce aldım bi güzel yerleri sildim balkonu sildim banyoyu temizledim bi güzel oda parfümümü sıktım perdelere halılara koltuklara oh mis gibi oldu evim. ben spreyli şişenin içine çamaşır yumuşatısını sulandırıp koyuyorum. perdelere özellikle sıkıyorum camı açınca koku eve yayılıyo eve giren perdeleri yıkadım zanneder şimdi kafam rahatladı biraz. çamaşır ve ütüyü hallettimi o zaman asıl rahatlıcam. herkese keyifli temizkler. bu arada yüksek sesle müzik açmazsam temizlik hiç gitmiyo:halı:

kızlar gerçekten harika bi konu ve devamını getirelim aklımıza geldikçe yazalım birbirimizin fikirlerinden yararlanalım.bende temizlik konusunda çok hassasım.işin en önemli noktası evi toplu tutmak
düzenli ev herzaman temiz görünüyo.kullandığımızı aynı anda yerine koymak en büyük formül ve ertelememek.amaan sonra yaparım dediğimiz herşey büyüyor gözümüzde ve birikor.misafirim gelcek ve çok az vaktim varsa.önce mutfağımı toplayıp hemen yer beziyle koridor ve mutfağımın açıkta kalan kısımlarını silerim.evi havalandırıp kokular sıkarım ve salonumun tozunu alırım hızlıca(eşyalarım koyu renk ve toz oluyor sürekli)ve muhakkakki banyo aynası en dikkat ettiğim şeydir.cam sili sıkıp hemen mikrofiber bezimle alırım ve koridordaki aynamıda.bir evin mutfağı ve banyosu bence kendini ele verir diye düşünüyorum.tavsiyem banyo aynasındaki o küçük sıçramış lekelere dikkat edin.(diş macunu su sabun lekeleri)baştan beri okudumda baya hamaratmış melekler :)

bi doktora görünün derim ama büyük ihtimalle sorun psikolojik bende de çoğu zaman aynı durum oluyor ama iş gezmeye gelince birden açılıp kendime geliyorum:)

-zEHRA gÖKÇE annenize acil şifalar dilerim.
-Kesinlikle müziksiz olmaz.. Allahım ben bunu yazmayı nasıl atlamışım.. İnanamıyorum kendime..Ben aslında metal, rock, hardrock müzik severim.Aslında her türlü müzik severim. Caz, newage, klasik...Evde müzik sistemim var bir açtım mı evin her köşesinde her odasında dinleyebiliyorum...Kesinlikle müziksiz olmaz.. Artık siz ne severseniz o tarz dinleyin tabii (ama lütfen serdar ortaç olmasın :p ) Şaka severseniz dinleyin tabi.. Ama bir kere de Edith Piaff deneyin ne olur?
-esgiii su damlaları konusunda aynı fikirdeyim. Aynalar, duşakabinler ve musluklardaki su damlaları evi ne kadar da pis gösteriyor değil mi? Asla ASLA Olmamalı...En nefret ettiğim şey.... Elimizin altında daima bi mikrofiber cam silme bezi olmalı..
-Zehra gökçe benim ocağımın yüzeyi de cam..Benim formülüm şu temi<leme işim bittikten 5 dakika sonra falan yüzey kuruyor ve tozlanıyormuş gibi oluyorya o zaman başka temiz kuru bir cam silme bezine sadece elma sirkesi ile nemlendirip siliyorum.. Bu bezi başka hiç bir şekilde kullanmıyorum.. Hiç deterjan değdirmedim. Bazen de sadece kuru kuru üstünden geçiyorum.. Ama dediğim gibi önce temizliyorum kurumasını bekliyorum ocağın.. Aslında ben ocağımı değiştirmeyi planlıyorum.. İndüksiyonlu seramik ocak alacağım inşallah.. Çünkü ocaağın üstündeki parçalardan bana illahlah geldi.. Tek seferde silmek istiyorum artık..

sirkeyi bi deniyim. şuan değiştiremem çünkü henüz bibuçuk senelik acıcık eskisin. aslında siyah cam ankastre süper duruyo ama benim ev hanımı olup hergün yemek pişrenlere değil çalışıp ayda yılda bi yemek pişirenler için. :dil:

Z.G. Sirkeyi denedin mi? Koçtaş'ta kasaların yanında koyu füme renkli kenarı turuncu dikişli bezler varya ondan al. sadece onunla en son kurula..Deterjan değdirme.. ıslatırsan eğer sımsıkı sık sadece hafifçe nemli olsun. Ya da kuru kuru sil.

bende çalışan bir bayan olarak akşam önce mutfaktan başlarım hertarafı siler toplarım tabakları yerlerine yerleştiririm daha sonra banyo tuvaleti yıkarım 2 kişi olduğum için misafir odasına girmioruz sadece toz alırım,oturma odasını toplarım öyle yatarım sabah yine oturma odasını tozlarını alırım yatak odasını toplar öyle çıkarım heran misafir gelcekmiş gibi hafta sonu genel temizlik yaparım ayda bir perdeleri yıkarım camları silerim halıları yıkamaya veriyorum .bende de detarjan hastalığı vardır muhakkak herakşam heryere domestos ve yer silme ilacıyla temizlerim eşim çok kızar yerimde durmuyorum die ama neyapım temiz olsun heryer:)

Geri