Gebelikte Olan Kahverengi Akıntı Ne Demektir ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelikte Olan Kahverengi Akıntı Ne Demektir ?
Gebelikte Kahverengi Akıntı
Gebelikte Kahverengi Akıntı Nedenleri

Sevgili melekler, bu yazımızda gebeleri yakından ilgilendiren ve sık sık sorulan bir soru ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz sizlere. Gebelikte kahverengi akıntı, dikkatle takip edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü bu tip akıntılar düşük belirtisi de olabilir. Şimdi yazımıza geçiyoruz ve konuyla ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz...

Gebelik süresince damarların genişlemesine bağlı olarak kan basıncının da düşmesiyle yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve hatta bayılmalar olabilir.

Düşük riski özellikle ilk 10 hafta içerisinde daha yüksektir. Bu dönemde gözlenecek bir kanama halinde, hemen istirahata geçerek doktorunuza haber vermeniz gerekir. Kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülür. Asıl korktuğumuz açık kırmızı renkli kanamadır. Doktor kontrolünü takiben mutlak istirahat gerektirir.

gebelikteki kahverengi akıntı neden olur.jpg

Vajinal kanama ilk üç aylık dönemde normal bir bulgu değildir. Hamilelikte tüm gebelerin %20’sinde görülebilir. Pek çok kişinin söylediği üste görme olayı aslında bir adet görme şekli değil,aslında düşük tehditidir. Kanamanın şekli, süresi, miktarı ve rengi kadın doğum uzmanları için yönlendirici olur.Genellikte kanama, yani vajinal kanama başlamadan önce kasık ağrısı görülür. Bu kural değildir ama sıklıkla geçerlidir. İlk oluşan kanama sıklıkla kırmızı bir nokta olarak külotunuza bulaşır. Bunu sıklıkla kahverengi akıntılar izler. Rahimden boşalan kan vajina içerisinde beklerken vajinada bulunan mikroplar tarafından değişime uğratılır, sindirilir ve rengi kahverengiye dönüşür.
Bu beklenen bir olaydır. Kahverengi akıntı, kanamanızın çok az olduğunun bir ifadesidir. Ancak taze, akut kanamanız olmadığı anlamına gelmez. Bazen hamilelikte kanama hızla artar. Bu artış kanamanın tehlikeli olduğunun bir belirtisidir. Vajinadan parça düşürmeye başlamak ise düşük tehlikesinin ciddi bir boyutudur. Ancak kanama ile düşürülen her parça düşük olduğu anlamına gelmez. Düşen parça genellikle kan pıhtısı da olabilir.Bunu anlamak için düşen parçayı akan suyun altına tuttuğunuzda dağılıp gidiyor ise bu onun kan pıhtısı olduğunu düşündürür. Ancak dağılmayıp daha açık renkli bir et parçasına dönüşüyor ise düşük başlamıştır anlamı oluşmaktadır.Vajinal kanama başladığı andan itibaren hemen kadın doğum uzmanının aramanız gerekir. Aşırı kanama olduğunda bebek zaten kaybedilmiş olabilir. Bebeğin canlı olduğunu görmeden rahim gevşeticilerle düşük olmasını önlemeye çalışmak hem tehlikeli hem de gereksiz bir çabadır. Mutlaka ultrasonografik kontrol yapılmalıdır.

İlk üç aylık gebeliğin ultrasonografik kontrol şekli vajinal ultrasonografidir ve vajinal ultrasonun bebeğe veya size her hangi bir zararı yoktur. Düşük riskini de artırmaz. Ultrasonografi kontrolünde bebeğin kalp atışlarının olup olmadığı ve gebelik kesesinin sağlam olup olmadığının yanı sıra rahim ağzı kanalının açıklığı da ölçülerek düşük tehlikesinin boyutu araştırılır.Kanama varsa ilk önlem mutlak istirahattir. İstirahatten anlaşılan şey kişilere göre değişir. Düşük tehditinin asıl tedavisi budur. Kanamanız, hatta kahverengi akıntınız tamamen durduktan sonra gerekirse 1 hafta daha istirahate devam etmelisiniz.Size verilen rahim gevşeticiler, kanamayı durdurmada kullanılan ilaçlar (progesteron türevleri, progestan, proluton ampul, duphaston, crinone jel gibi) bebek için hiçbir tehlike içermez. Gönül rahatlığı ile doktor önerisi sonrası kullanabilirsiniz. İlaçlarınızı gün boyunca kullanabilirsiniz. Ancak gece ilaç almak için kalkmayın. Bunlardan progestan ilacına günde 3 adet ile başlarız. Kanamanız artarsa doktorunuzun önerisi ile günde 6 taneye kadar çıkılabilir. Progestan hapı biraz uyku yapabilir. Bu normaldir. Kanama ve kahverengi akıntınız tamamen geçtikten 2 hafta sonrasına kadar birliktelik yaşamamalısınız. Doktorunuzla devamlı irtibat halinde bulunun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba.ben de gebe olduğumu düşünüyodum,hatta emindim.bulantı ve kusmadan başka tüm belirtiler vardı,aşırı göğüs hassasiyeti,damarların belirginleşmesi,uç etrafı büyümesi,saat şişesi gibi kabarması, sık idrara çıkma nerdeyse her 1.5saatda bir, arada göz bebeklerim büyürdü,akıntım artmışdı,beyaz ve yapışkan kıvamdaydı,aşırı halsizlik uyku hali, akşamları ateşim 37 olurdu,kasıklarımda hafif ağrılar batmalar oluyordu, adetim 3gün keçmişdi,fakat idrar testleri de negatifti,ama ben emindim.akşamüstü kahve rengi akıntı geldi,böğle sümüksü kıvamında,hala da kahverengi olarak var.acaba bu o akıntıdanmıdır ya adetmi oldum.bakalım yarın ne olucak.

13.haftalık gebeyim.kahverengi akıntım var.doktora gittim kesede bebekte iyi.eşin dedikleri şey rahim ağzına yakınmış. Düşük olurmu

17 haftalık hamileyim kaşık Ağrı'larım başladı ve kahverengi akıntım başladı endişelenmem gerekir mi bunun için doktora başvurmalı mıyım

Merabalar. Ben 18 hafta 5 gunluk hamileyim. Ancak iki hafta once 20 haftalik dendi. Dun gittigimde net 18 hafta 5 gunluk oldugunu ogrendim. Hersey yolunda deniyor ama dr kontrolunden geldigimde kahve rengi leke olmustu biraz fazla. Daha onceleride oldugunda dr bazen olur bebek veya esinde sorun yok dedi. Bugun yine az bir sekilde kil gibi leke olmus.idrar yollarinda az enfeksiyon oldugu solendi fitil verildi ancak daha kotu oldu . bir sari bir yesilimsi akinti devam ediyor. Agrim sizimda yok bazen karnimdan asagi batma seklinde birsey oluyor. Sanki cocuk karnimdan alt bolgeye dogru vuruyor. Ve kan pihtilasmasi (homozigot mutasyon) igne kullaniyorum hergun bir tane clexane 0.4. Ve decavit vitamini kullaniyorum. Decavitte kan sulandirici kullaniliyorsa uygun degil etki bozulabilir yaziyor. Dr a sordum ic dedi ancak basindan savar gibiydi. Simdi kontrolum iki hafta sonra . tum bu belirtiler bir sknt yaratir mi aklima takiliyor

Merhaba ,
Öncelikle belirtmeliyim ki başka bir hekime görünmeniz de fayda var. En sağlıklı bilgiyi hekim den alabilirsiniz. Bunun yanısıra şikayetleriniz enfeksiyon bulgusu taşıyor. (akıntının yeşil -sarı olması) Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.

Geri