Reenkarnasyon'a inanırmısnız?

 • Konbuyu başlatan KızılÖtesi

REANKARNASYON'A İNANIRMISNIZ?

 • EVET

  Kullanılan: 2 11,1%
 • HAYIR

  Kullanılan: 16 88,9%
 • KARARSIZIM

  Kullanılan: 0 0,0%

 • Kullanılan toplam oy
  18
KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Cevap: Reankarnasyon'a inanırmısnız?Allah hepimizin hayatlarımızdan, yaptıklarımızdan tek tek sorumlu olduğumuzu söylüyor, her birimizin omuzlarında
Kirâmen Kâtibîn melekleri yer alıyor. Hepimiz yaşadığımız tek bir hayatın hesabını vereceğiz.

Eğer reenkarnasyon (reincarnation) olgusu gerçek olsa, her birimiz birbirinden bağımsız bir sürü hayatın hesabını vermemiz gerekir :) Dinimizin gerçekleri gereği böyle birşeyin olması mantıksız görünüyor. Bir ruh bir bedene aittir İslam ilminde; bir ruhun birden fazla kişiliğin veya hayatın günahlarıyla sevaplarını taşımasını düşünmek mantığa ve İslam inanışına ters düşmektedir.

Reenkarnasyon olgusu antik zamanlardan beri birçok inanışta yerini alan bir mevhumdur. Eski Hint geleneklerinde, Hinduizmde, Pagan inanışlarında, bazı Ezoterik felsefi düşünürlerde başka bir bedende doğmak üzere bir bedeni terk etmek şeklinde reenkarnasyon ve/veya çok benzer şekillerde yaratılış mitleri yer almaktadır.

İslam'da reenkarnasyonu kısmen kabul eden, bazı yönlerine inanan bazı Sufiler ve Şii alimler olmuş mesela lakin ne Hanefi/Sünni ne de Alevi mezheplerinde bu tarz bir olgu kesinlikle kabul edilmemiştir. Modern yaşamda farklı arayışlara giren insanların metafizik, parapsikoloji, ezoterik felsefeler, mistisizm gibi arayışlar neticesinde günümüzün Scientology mezhebi, Kabala ve Theosophy gibi açılımlar insanlara klasik dini inanışlardan daha farklı yollar göstermekte ve ilgilerini çekmektedir.

Bazı biyologlar ve bilim adamları reenkarnasyon konusunda bilimsel çalışmalar yaparak bunun mümkün olabileceğini ispatlamaya çalışmışlardır lakin her alanda olduğu gibi bu alanda da skeptikler (şüpheciler) ve bilim adamları bu konuya temkinli yaklaşmaktalar. Bilimsel olarak nesnel/objektif kanıtların sunulması bana çok gerçekçi gelmiyor bu konuda açıkcası.

Antik inanışlar, mitoloji, metafizik gibi modern hayatın yapı taşlarını oluşturan kavramların içinde sağlam bir yeri olan reenkarnasyon kavramı ya da buna benzerlik gösteren kavramlar bazı insanlar için büyük önem taşımaktadır, benim kişisel fikrim: ben inanmıyorum, dini açıdan da inanamıyorum, ondan önce bilimsel açıdan da inanamıyorum. Hiçbir yönden mantıklı gelmiyor bana.

Sevgilerimle...

 
BöğüRTLen

BöğüRTLen

Yeni Üye
Üye
Cevap: Reankarnasyon'a inanırmısnız?

hayır inanmam,bu bir batıl inançtır. insan 1 kere ölüp dirilir dinimizde böyle geçiyor.
 
gökçe

gökçe

Yeni Üye
Üye
Cevap: Reankarnasyon'a inanırmısnız?

Hayır inanmıyorum. İnananlarada saygısızlık etmek istemiyorum. Ama inanmak dini inkar gibi geliyor bana. Bu benim fikrim beni bağlar bunuda belirteyim..
 
M

Misafir Melek

Forum Okuru
Ali Beyin Yorumu

bence reenkarnasyon wardır gerekse kuranı kerimden kanıt wardır allah zalimmidir hayır haşa allah zalim değilse anasından yeni doğan cocuk neden sakat doğuyo allah zalim deyildir. demekki öbür yaşamında hatası wardır ki cezasını görüyor mantık sahibi olan birisi düşünsün eğer insan fazla günah işlemesse cehenneme gidecek kadar fazlada sewap işlemesse cennete gidecek kadar allah ne yapacak o kulu başka bir deyimle bir öğrenci sınıftan cıkmak için puanı yüksek olmalıdıır. eğer o ögrenci yüksek almassa gecebilirmi sınıf hayır gecemez we tekrar okur insan oğluda öyle dünyada tekrar gelir bu arada yukarda okurken bir arkadaş yazmış allah ruhun geldiği her bedenimi hesaba cekecek ne kadar mantıksız birisi alah o ruhu hesaba cekecek arkadaşım ruh ebedidir bedeni ise topraktır...
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
şeyda

bence vardır. Allahın adaletiylede çok güzel örtüşüyor bu sistem diye düşünüyorum. Tekamüle ulaşmak ve her şeyi deneyimlemek ancak bu şekilde olabilir. Ayrıca bedelleride,ödülleride bu şekilde görüyor ve ödüyoruz. Cennetde cehennemde gene geldiğimiz yerde.. Ayrıca bütün kutsal kitaplarda bu konuyla ilgili şifreler verilmiş fakat dini liderler bunları hep saklamış. Asıl onlara karşı uyanık olmak gerek, Çünki Allahın yaratıcılığı sonsuzdur ve bize özgür irade vermiştir. Hepimiz yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan sorumluyuz ve hepimiz birbirimize istesekde istemesekde zincirin halkaları gibi bağlıyız evrende.
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
tabiki de hayır,ALLAH cezalandırmak istediği kulları için cehennemi yaratmıştır zaten..
 
ilkimsu

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
bu konu adına çok konuştum konusunu açtık konuştuk falan filan.bence insanların dikkati üzerine cekmek icin yarattıkları bir konu bu. öyle düsünüyorum
 
^Gri Melek^

^Gri Melek^

Hamiş Melek
Üye
Oldukten sonra cennet ve cehenneme gidip gelen yokki kanitimiz olsun buda onun gibi birsey kimse hicbir sekilde kanitlayamaz.... Insanin dine bakis acisina bagli bu
 
uyuzmuyum_neyim:)

uyuzmuyum_neyim:)

Banned
tabiki yok böyle birşey..bir insanın bunu anlaması için ölmesi gerekmez ,hayatta herşey için somut bir şey gerekmiyor ,akıl ve mantık yolu ile hayattaki herşeyi çözeblir insan ,nasılki havayı biliyor ama göremiyorsak bu da öyle birşey ,bunun olabileceğini düşünmek ne akla ne mantığa uyar...:ehi:
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
herhangi bir "şey"in olup olmadığını iddia edebilmek için o konu hakkında engin bir bilgiye sahip olmak gerekir örneğin "uzayda bizden başka yaşam formu yoktur" diyebilmek için bütün uzayı dolaşmış ve incelemiş olmanız gerekmektedir ve mantık'da bunu gerektirir o halde yoktur veya vardır diye kesin hüküm veremeyiz,allah bize düşünmemiz için beyin vermiş körü körüne inanacak olsaydık her şeye,düşünme ve sorgulama becerisi vermezdi. konuya gelince,başımdan geçen öyle olaylar olduki,bence reenkarnasyon olmamasına imkan vermiyorum tamamen kendi fikrim,bana mantıklı geliyor zira bir tv tartışma programında din bilimciler,medyum olduğunu iddia eden bir kişiyle uğraşıyorlardı o kişi bir soru sordu ve bir şey söyleyemediler konu reenkarnasyondu soruda; "Allah isterse bir kişiyi yüzlerce kez doğurup yüzlerce kez de öldüremezmi?" cevap yoktu ve ardından program sonlandı.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bence vardır televizyon programlarında olmadığını idda edenler çokda akıllı cevap veremiyorlar hatta delil olarak okudukları ayetler daha çok reenkarnasyonun olduğuna işaret ediyor örneğin Onlardan birine ölüm gelince: "Rabbim! Beni geri çevir, belki, yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi iş işlerim" der. Hayır; bu söylediği sadece kendi lafıdır. Tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında geriye dönmekten onları alıkoyan bir engel vardır.MÜMİNUN 23/99-100.neden kişi ölüm anın da beni geri gönder diye yalvarıyor insan öldüğünde korkusundan şuursuzca sadece af diler eğer daha önce tekrar tekrar dünyaya gelmemişse ve sonra Tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında geriye dönmekten onları alıkoyan bir engel vardır.sözündeki Tekrar diriltilecekleri gün ahiret hayatı oldugunu kim söyleyebilir belkide bu Tekrar dirilmek yeniden dünyaya gelmek olabilirmi teşekkürler.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
gençliğimiz ne halde ? biriniz bile konuya rasyonel biçimde yaklaşmamışsınız
metafizik bir kabul üzerinden ispatlanamaz hiçbir konu

reenkarnasyon yoktur , reenkarnasyonun olup olmadığını din üzerinden ispatlamaya çalışmak yanlıştır
 
E

eceolgun

Forum Okuru
reenkarnasyon

bence vardır bu kadar güçlü bir varlık olan insan neden bir kez daha yaşamasın??????????????
 
P

prensesh

Yeni Üye
Üye
inanıyorum bunca olaylar tesaduf olamaz.gercekten yasanmıs olaylar var...
 
E

etipuf

Yeni Üye
Üye
Ölmeden bilemeyiz değilmi. Bu bir inanç din de inanç ikisinide kimse asla kanıtlayamaz sağken bence. Herkes bir şeye inanır 3 milyar kişi budist hindu onlara görede diğer dinler batıl inanç. Herkes kendi bildiğinden haricindekileri saçma bulur. Bizde hindistanda doğsak belki aynısını düşünecektik.
Belki de vardır. Eski mısırda filan çok hikayeleri var. Birde ben barış mançoyum diyen çocuk filan vardı, hiçkimsenin bilmediği şeyleri biliyordu.. Enteresandı çok. Yada bizim televizyonların yalanladındandı. Neyse işte cazibenin dediği gibi bakak görek. Ölek görek :)
 
deniz-07

deniz-07

Rüya Tabiri Editörü
reankarnasyon diye bir şey yokkkk.Rabbim ölüyü diriltecek amenna ve saddakna.ama zamanı tekrar bu dünyaya gelerek değil...Rabbim kıyameti koparcak ve tüm ruhlar dirilcek ve ebedi alem başlayacak esas ölümsüzlük o zaman başlayacak...Ne Kuran-ı Kerimde ne Allahı resulün hadislerinde ne sahabenin sözlerinde ne de Allah dostlarının sohbetlerinde böyle bir anlayış yok kardeşler...Ahir zaman ümmetiyiz ve ahir zamanda aklımızı karıştırcak şeyler her daim ortaya çıkacaktır.böyle deli saçması fikirlere önem vermeyin kapılmayın derim arkadaşlar
 
Üst