Ağızda metalik tat olması gebelik belirtisimi ?

Ağızda metalik tat olması gebelik belirtisimi ?
Bazı kadınlar gebelik sırasında ağızda garip bir metalik tat hissederler ve bu biraz alışılmadık bir tattır... Gebelikte metalik tat,gebelikte ağızda metalik tat,ağızda metalik tat olması gebelikmi, ağızda metalik tat olması hamilelikmi gibi soruların ayrıntılarını yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

Hamilelik sırasında bir dizi hormon akışı bir takım değişikliklerden sorumludur. Bu aynı zamanda özellikle ilk üç ayda istenmeyen semptomlar da ortaya çıkabilir.Bulantı ve yorgunluk en yaygın gebelik belirtileri arasında olmakla birlikte, bazı kadınlar da tat almada değişiklikler yaşarlar. Bu, en yaygın olarak metalik bir tat olarak tanımlanır.Ağızda metalik bir tadın faydalarından biri, evde hamilelik testinde pozitif testler yapmadan önce bir kadını hamileliğine uyarmasıdır.


gebelikte ağıazda metalik tat.jpg
Hamileyken, östrojen ve progesteron seviyeleri vücudunuzun büyüyen bebeğini korumasına yardımcı olmak için artar. Hormonlar kesinlikle gerekliyken, vücuttaki semptomatik değişikliklere de katkıda bulunurlar. Vücudunuz hamileliğe uyum sağladığı için, bu özellikle ilk üç aylık dönemde geçerlidir.

Bazı hamile kadınların , iştah ve yemek tercihlerinde değişiklikler meydana gelir. Daha önce sevmediğiniz çikolata, turşu veya cips için güçlü bir özlem duyabilirsiniz. Ya da sevdiğiniz gıdalardan bazıları gebelik sırasında berbat gelebilir . En kötü hallerde, bazı gıdalar sabah hastalık hissi uyandırabilir.

Gebelikte duygusal değişiklikler ağızda olağandışı lezzetler bırakabilir. Bunların en yaygın metalik tattır...


Metalik Tatın Altında Neler Var?

Sabah bulantısı , ilk üç ayda ortak bir endişe kaynağıdır. Bu süre zarfında koku ve lezzet de dahil olmak üzere başka duyusal değişiklikler yaşayabilirsiniz. Hormonal değişikliklerin bazı gebelerde anormal tat denilen bir duruma neden olduğu düşünülmektedir
Baş dönmesi, tadın değişmesine atıfta bulunur. Özellikle ağzınızın tadını kaçırabilir.

Metalik tat almanın gebelik dışında da bazı sebepleri vardır. Vitamin takviyeleri almak, kullanılan bazı ilaçlr, enfeksiyon,grip,diş eti iltihabı,böbrek ve karaciğer hastalığı gibi.

Metalik tattan nasıl kurtulabilirim ?

Gebelikte yaşadığınız metalik tadı yok edebilecek hiçbir tedavi yoktur. Fakat metalik tat durumunu en aza indirgemeniz için bazı adımları atabilirsiniz. Tuzlu kraker yeme,naneli sakız çiğneme, baharatlı yiyecekler yeme, soğuk içecekler tüketme. Ayrıca ağız hijyenine dikkat edin. Dişlerinizi fırçalayın ve gargara yapın.
 
Son düzenleme:
D

deroşum

Forum Okuru
aybaşım tam 7 gün oldu gecikeli tek belirti ağzımda pas tadı var hcg testi yaptım 7,99 çıktı hamilemiyim acaba ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, hcg değeriniz şüpheli 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul ediliyor tabi teyidi için hekime görünmek gerekir. Yarın tekrar hcg testi yapın ve sonuca göre hekime görünün..
 

Zeyrose

Yeni Üye
Üye
10gündür sırtım belim ağrıyor adetim 10 gün gecikti 2 gün önce test yaptım evde bişey çıkmadı erken mi acaba 10 gündür ağzım tat almıyor ne yesem tat alamıyorum hamilemiyim
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Merhaba, 10 günlük gecikmeniz varsa hcg testi yapın. Evde yapılan tstler hatalı sonuç verebilir. Belirtiler yanıltabilir. Bu yüzden belirtilerden yola çıkarak gebelik var yada yok diyemeyiz.
 
G

günnarrr

Forum Okuru
selam ben yeniyim bebek istiyoruz 2 aylık evliyim adetime daha 8 gün var ağzımda acı tat var ne yesem anlamıyorum hamile olabilirmiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, henüz mensiniz de gecikme söz konusu değil. Bu kadar erken gebelik belirtisi olmaz. Gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftası başlar. Mensiniz de en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa test yapın..
 

Asistan Ufuk

Üye
Üye
Selamlar ,

Ev tipi gebelik testleri ( idrardan yapılan kitler) gebelik dışında da pozitif sonuç verebilir. Kullanılan bazı ilaçlar ( özellikle ovülasyonu sağlayanlar ) test kitinin hasar görmesi, test kitinin yanlış uygulanması gibi. Daha önceki sorunuz da bir kaç defa test yaptığınızı ve negatif sonuç aldığınızı belirtmişsiniz. Bu noktada yapmanız gereken Human Chorionic Gonadotropin hormon seviyesini ölçen HCG testi yapmak. Bu test ile kesin neticeyi alırsınız. Gebelik söz konusu olsaydı 37 günlük gecikme sonrası yapılan test sonucu pozitif olurdu. Bu durum da bir uzmana görünmeniz en mantıklısıdır. Görselde yer alan test kiti de negatiftir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, henüz gecikmeniz yok mensinize 8 gün var . Gebelik belirtileri gebeliğin 4-. haftasın dan itibaren başlar. Ağzınızdaki tatsızlık başka bir rahatsızlıktan dolayı olabilir. Beklenen döngünüzde gecikme olursa test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, sadece tek belirtiden yola çıkıp gebelik teşhisi yapılmaz. En güçlü gebelik belirtisi adet gecikmesi olmasına rağmen emin olmak için test yapmak gerekir. Beklenen döneminizde en az 3 günlük gecikme olursa test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 
S

Sinevrim

Forum Okuru
Merhaba adetim 14 gün gecikti çok üşüyorum halsizim midem bulanıyor ama kusma hissi yok sadece bulantı ağzımda demir tadı var sürekli neden olabilir
 
Üst