ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi doğru sonuç verir ?

ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi doğru sonuç verir ?
Hamile kalmaya çalışan kadınlar tarafından sitemize sıklıkla sorduğu en popüler sorular '' Hamileliği ne kadar sürede tespit edebilirim İlişkiden sonra hamile olup olmadığımı nasıl anlarım, ilişkiden sonra gebelik testi ne zaman yapabilirim,ilişkiden kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur gebelik ilişkiden kaç gün sonra anlaşılır dır '' Korunmasız bir ilişki sonrası döneminizde gecikme söz konusu olursa gebelik testi yapmak mantıklı olacaktır. Dönem gecikmeden yapılan testler hatalı sonuç verebilir.Bir hamilelik testi, bir kadının kanını veya idrarını, insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir madde olup olmadığını kontrol eder. Bu, plasenta tarafından yapılan bir hormondur. Evde hamilelik testi kitleri eczanelerden temin edilebilir, bu kitler, üreticinin talimatlarına göre doğru uygulandığında % 97 net sonuç vermektedir. Bununla birlikte, evde hamilelik testi kitlerini kullanan birçok kadın yanlış sonuçlar almaktadır. Hcg kan testinin yanılma payı yoktur, % 100 net sonuç verir. Ayrıca gebeliğinizin seyri hakkında ve gebelik haftanız hakkında bilgi vermektedir. Hcg değerini kişi kendi değerlendirmemelidir, mutlaka bir hekimin değerleri izlemesi ve değerlendirmesi gerekir. Kendi kendinize hcg değerlerini yorumlamanız sizi üzebilir. Makalemizin devamın da konuya dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilrsiniz, ayrıca konuyla ilgili sorular sorabilir, yorumlar bırakabilirsiniz..

hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır.jpg


Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır ? Uzmanların görüşü adette en az 3 günlük bir gecikme olursa gebelik testi yapılabilir.HCG veya Beta hCG kısaltması, insan koryonik gonadotrofin hormonunu belirtir. Yüksek konsantrasyonlu bir yöntem olduğundan kan konsantrasyonu gebelik testi olarak yaygın şekilde kullanılır.İnsan koryonik gonadotropin, gebeliğin korunması ve gelişimi için gerekli olan önemli bir hormondur. Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden yaklaşık altı gün sonra, oluşan embriyo, rahim duvarına ulaşır ve içerisine girer. O andan itibaren, trofoblastın ürettiği HCG hormonu annenin kan dolaşımına ulaşabilir ve bu da ultra hassas laboratuar testleri ile tespit edilmesini mümkün kılar. Embriyo ve plasenta geliştikçe, annenin dolaşım sistemine daha fazla HCG üretilir ve salınır. Gebeliğin ilk haftalarında HCG düzeyleri her 2 veya 3 günde bir ikiye katlanır. Hamileliğin ilk 30 gününde insan koryonik gonadotrofin artış oranı belirgin derecede düşükse, gebelikte yaşamayan fetüs veya ektopik gebeliğe işaret edebilir. Dolaysıyla ilişkiden 5 gün sonra gebelik testi yapmanız görüldüğü üzere sizi yanıltabilir. ilişkiden 10 gün sonra hamilelik belli olurmu ? Bu kişiden kişiye değişebilir. Geç döllenme gibi durumlarda gebelik tespit edilmeyebilir. Ancak normal dönemde yumurtlamanız olduysa ve gebelik gerçekleştiyse test yapılarak hamile olup olmadığınız anlaşılabilir. Bu cevap ayrıca ilişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olurmu sorusuna da yanıttır. Ancak daha önce vurguladığımız gibi gebe olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için adetinizde gecikme olmasını bekleyin.
Genel olarak, HCG değerleri hamilelik haftalarına göre aşağıdaki gibidir:3 haftalık gebelik: 5-50 mIU / mL arasında.
4 haftalık gebelik : 5 ile 426 mIU / mL arasında.
5 haftalık gebelik : 18 ile 7,340 mIU / mL arasında.
6 haftalık gebelik : 1,080 ile 56,500 mIU / mL arasında.
7 ila 8 haftalık gebelik : 7,650 ila 229,000 mIU / mL arasında.
9 ila 12 haftalık gebelik : 25.700 ila 288.000 mIU / mL arasında.
13 ila 16 haftalık gebelik : 13.300 ila 254.000 mIU / mL arasında.
17 ila 24 gebelik haftası: 4,060 ila 165,400 mIU / mL arasında.
25 ila 40 haftalık gebelik : 3,640 ila 117,000 mIU / mL arasında.HCG değeri kaç olursa hamilelik anlaşılır ?


Uyarı: Yukarıdaki değerler sadece bilgi amaçlıdır. Bunlar bir kural değildir ve diğer referansların farklı değerleri olabilir. Eğer HCG'niz farklıysa, panik yapmayın, çünkü bu mutlaka hamileliğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez.İkiz veya üçüz olan çoklu fetüslü gebelikler için HCG değerleri genellikle daha fazla koryonik gonadotropin üretim kaynakları olduğundan daha yüksektir.Genellikle HCG zirvesi, gebeliğin 10. haftasında meydana gelir. Daha sonra seviyeler stabilize olduktan sonra 20. haftaya kadar düşmeye başlar ve doğum gününe kadar sabit kalırlar.Yukarıda verilen değerlere bakarsanız, hamilelik haftaları boyunca insan koryonik gonadotrofin değerleri arasında büyük farklılıklar olabileceğini fark edeceksiniz. Sekizinci haftadaki hamile bir kadın 9000 HCG'ye sahipken, aynı gebelik yaşına sahip başka biri 150.000 HCG'ye sahip olabilir.


İdrardan yapılan hamilelik testlerinin kesin hamilelik teşhisi için bir hizmet vermediğine dikkat etmek önemlidir. Pozitif olsalar bile, sonucu en güvenilir hamilelik testi olan kan testi ile onaylamanız gerekir.Çoğu laboratuvar aşağıdaki referans değerlerini kullanır:

HCG, 5 mIU / mL'nin altında = negatif sonuç, devam eden gebelik yok.
5 ila 25 mIU / mL arasında HCG = tanımlanmamış sonuç: genellikle devam eden bir hamilelik göstermediğini gösterir, ancak henüz kanda tespit edilecek yeterli hCG için yeterli zaman olmadığında çok yakın bir hamilelik durumu olabilir. Bu durumlarda, test üç gün sonra tekrarlanmalıdır.
25 mIU / mL'nin üzerindeki HCG = pozitif sonuç: devam eden gebeliği gösterir.
ilişkiden kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur.jpg

İdrardan yapılan gebelik testi sonuçları
Yanlış bir negatif gebelik testine ne yol açabilir?


Yanlış bir negatif hamilelik testi için sebepler şunları içerebilir:

Testi yeterli hCG hormon seviyesi yükselmeden önce çok erken yapmak
testi yanlış zamanlama (sonuçları çok erken kontrol etme)
seyreltik idrar kullanma


Yanlış pozitif gebelik testine ne yol açabilir?Nadir durumlarda, HCG hormonu bir kadın hamile olmadığı zaman vücutta mevcut olabilir ve hamilelik testine yanlış pozitif sonuç verebilir. Bazı kısırlık ilaçları (bir kadın hamile kalmakta güçlük çekerken kullanılan ilaçlar) HCG içerdiklerinden yanlış pozitif olabilir . Yanlış bir pozitif sonuç verebilecek diğer durumlar şunlardır:


Yumurtalık kistleri


Döllenmiş bir yumurtadan hemen sonra hamilelik kaybı (biyokimyasal hamilelik)
ektopik bir hamilelik
bir mol gebelik
menopozGebeliğin en erken belirtileri nelerdir ?İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar ? Bir çok kadının yaşadığı ilk hamilelik belirtisi kaçırılmış adet döngüsüdür .Diğer hamilelik belirtileri şunlar olabilir:

mide bulantısı ve kusma
hassas veya şişmiş göğüsler
özellikle geceleri idrara çıkma artışı
yorgunluk
yiyecek isteksizliği veya yiyecekte istek
gebelik testi ne zmaan yapılır.jpg
Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? Bu belirtilere göre hamilemiyim ?

Hamilelik belirtileri göz önüne alındığında, hamileliğin ilk ve en uygun belirtilerinden birinin kaçırılmış bir dönem olduğu belirtilmektedir. Ancak adet gecikmesine sebep olan diğer nedenler stres, diyet ve hatta birkaç tür ilaç tüketimidir. Bu nednele döneminizde gecikme olursa test yapmanızı öneriyoruz. Kaçırılmış bir döneme mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, kasıkta adet dönemine benzer kramplar, küçük lekelenmeler, aşermeler, bulantılar, sık idrara çıkma eşlik ediyorsa muhtemelen gebe olduğunuzu düşünürsünüz. Evet belirtiler gebeliğe işaret etsede durum psikolojikte olabiliyor, yada başka sağlık sorunlarından kaynaklanabiliyor. Bu nedenle tüm bu koşullara sahip olmanız durumunda test yapmanız en mantıklı girişim olacaktır.Çoğu üreticiye göre, evde yapılan gebelik testleri, talimatlara uygun olarak kullanıldığında yaklaşık yüzde 99 oranında etkilidir. Evde yapılan testlerin bir avantajı, sonuçları öğrenirken size daha fazla mahremiyet ve esneklik sağlamalarıdır. Testi uygulamadan önce mutlaka talimatları inceleyin. Farklı markalar için bekleme süresinin farklı olabileceğini unutmayın. Test yapıldıktan sonra ilk 5-10 dakika içindeki sonuçları göz önünde bulundurun. Bazı kadınlar gebelik tetsini yaptıktan sonra tek çizgi gördüğünü 1 saat yada bir gün sonra test çubuğuna tekrar baktığında iki çizgi gördüğünü , bu durumda hamile olup olmadığını merak ediyor. Uyguladığınız test sonucunda bekleme süresi yazar 1 gün sonraki yada bir kaç saat sonraki test sonuçlarını dikkate almayın.


İdrardan yapılan gebelik testleri kan testlerine göre daha çok tercih ediliyor. Bu testler, insan koryonik gonadotropinin (HCG) varlığını, vücudun hamilelik sırasında ürettiği bir hormon olduğunu tespit eder. Doğru kullanılırsa, bu idrar gebelik testleri çok hassastır, genellikle yüzde 99 doğruluk olduğunu iddia eder. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu testler yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar verir.HCG hormonu hamilelik dışında üretilebilir . Örneğin, menopozdaki kadınların kan ve idrarlarında hCG bulunabilir, ancak düzeyler genellikle evde hamilelik testleriyle saptanabilecek kadar yüksek değildir. Bu hormon aynı zamanda gebeliğin seyri hakkında da bilgiler vermektedir. Bu nedenle tek bir değerden yola çıkarak gebelik teşhis yapmanın doğru olmadığını belirtelim. Şayet test sonucuna göre hamileyseniz durumu onaylamak için mutlaka hekime görünün. Son adet tarihiniz, hcg değeriniz ve usg muayenesinin birlikte değerlendirilmesi durumunuz hakkında net bilgiyi verecektir.


HCG kan testi, insan koryonik gonadotropin düzeyi için bir kan numunesinin analizidir . Ayrıca, HCG kan testi sadece hamileliği değil aynı zamanda bu hormonun artmasına neden olabilecek farklı hastalıkları tespit etmeyi mümkün kılar. Hamilelikte HCG normalde günde iki kez artar. Tekrarlanan kan testi ektopik hamileliği veya düşüğü gösterebilir . Sonuçta HCG düzeyleri, hamilelik testlerinin size hamile olup olmadığınızı söylemek için ölçtüğü seviyedir.HCG veya insan koryonik gonadotropini, ana gebelik hormonlarından biridir . İmplantasyondan sonra salınmaya başlar ve gebelik testi ile tespit edilebilir. İmplantasyon gerçekleştikten sonra, HCG seviyeleri yaklaşık her 48-72 saatte iki katına çıkacaktır.Kan testi, testin hamileliğin en erken döneminde yapılması durumunda insan koryonik gonadotropinini (HCG) tespit edemeyebilir. Yani adetinizde gecikme olursa test yapmanız daha mantıklı olacaktır.Hamilelik testleri hamile olup olmadığınızı öğrenmenin kolay ve doğru bir yoludur. Döneminizde gecikme söz konusu ise gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilrisiniz.
 
B

bhrkun

Forum Okuru
9 şubatta adet oldum. yumurtlama günüme yakın günlerde eşimle ilişkiye girdim. hamile olup olmadığımı merak ettiğimden adet olmam gereken muhtemel tarihten 7-8 gün önce evde gebelik testi yaptım ve sonuç negatif çıktı sonuca göre hamile olmadığımdan emin olabilir miyim?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yapmış olduğunuz gebelik testinin sonucu kesin değildir. Gebelik testinizi erken yapmışsınız 9 martta adetiniz gerçekleşmez ise gebelik testini tekrar yapınız. Uzmanlar gebelik testini adete 1-2 gün kala yada adet gecikmesinde yapılmasını öneriyor. Erken yapılan test sonuçları yanıltabilir.
 
Üst