HCG değerim düştü düşükmü yapıcam?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
hcg değerinin düşmesi düşük habercisimi,hcg değerinin düşmesi sağlıksız gebelikmi,hcg değeri neden düşer,hcg değeri düşüşü ve bebek düşmesi hakkında bilgilerİnsan koryonik gonadotropin (HCG), normal olarak plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Hamileyseniz, idrarınızda tespit edebilir. HCG seviyelerini ölçen kan testleri, bebeğinizin gelişimi de dahil olmak üzere, hamileliğinizin nasıl ilerlediğini kontrol etmek için de kullanılabilir.Gebe kaldıktan sonra (sperm yumurtayı dölledikten sonra ), gelişen plasenta HCG üretmeye ve serbest bırakmaya başlar.HCG seviyelerinizin, ev gebelik testi kullanılarak idrarınızda tespit edilebilecek kadar yüksek olması yaklaşık 2 haftayı alır . HCG nin gebeliğin birincil rolü, gelişmekte olan embriyo ile ilgili olmasına rağmen, ayrı bir faydası vardır - hekimler erken gebeliğin canlılığını izlemek için kandaki HCG seviyelerini test edebilirler.Bir kadının kaçırılan bir dönemi olduğunda olası hamilelik hakkında düşünmeye başlar. Gebelik belirtilerine sahip olup olmadığına bakar ve gebelik testi yapmayı düşünür. Fakat adet gecikmesi olmadan da gebelik testini yapmayı düşünebilir. HCG kan testi, insan koryonik gonadotropin seviyesi için bir kan örneğinin analizidir . Uterus boşluğuna implantasyon işlemi başarıyla sona erdikten sonra bu hormon kadın vücudunun içinde belirgin şekilde artar. Yaygın gebelik testleri aynı prensibe dayanır, ancak idrardaki hCG seviyesini gösterirler. Kanla karşılaştırıldığında hormonun konsantrasyonu çok daha azdır. Bu nedenle kan testi daha önce gebeliği algılar. Ayrıca, HCG kan testi, yalnızca gebeliğin değil, aynı zamanda bu hormonun artışına neden olabilecek farklı hastalıkların saptanmasını mümkün kılmaktadır. Gebelik sırasında HCG normalde her gün iki katı artar. Tekrarlanan kan testi ektopik hamilelik veya düşüğü belirleyebilir.


HCG testi neleri gösterebilir ?


Kanınızdaki HCG miktarı, hamileliğiniz ve bebeğinizin sağlığı hakkında biraz bilgi verebilir. Örneğin HCG seviyeleri şunları gösterebilir:

Birden fazla hamilelik varlığında (örneğin, ikizler ve üçüzlüler ) - HCG seviyeleri genellikle birden fazla fetüs olduğunda daha yüksektir

Gebelik kaybı ( düşük yapma ) veya düşük yapma riski

Bir dış gebelik,

Bebeğin büyümesi veya gelişimi ile ilgili sorunlar

Gebe olmayan kadınlarda bazı kanser türleri de dahil olmak üzere yumurtalıklarda veya uterusta anormal doku büyümesi.

İnsan koryonik gonadotropinine yönelik bir kan testi sadece gebeliğin tespit edilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda gebeliğin süresi hakkında da bilgi verebilir.Bir kan testi gerçekleştirmeden birkaç gün önce bir HCG enjeksiyonu olup olmadığını hatırlamalısınız, çünkü testin sonuçları üzerinde büyük etkisi olabilir.


Gebeliğin her evresinde normal bir HCG seviyesi vardır . Anormal yüksek bir hcg değeri sağlıksız bir gebeliğe işaret etmekle birlikte çoğul gebeliğe de işaret edebilir. Bir kadın ikizlerle gebe kalırsa , HCG düzeyi normal gebelik süresince iki kat daha fazladır, üçüzlerde bu hormon seviyesinin daha da yükselmesine neden olur. Bir HCG kan testi sadece gebeliği saptamak için değil, Anormal fetal gelişim ihtimalini gösterir. Kan testleri % 99 doğruluk oranına sahiptir, bu nedenle neredeyse her zaman doğrudurlar. Bu testler gebeliği evde yapılan gebelik testinden önce veya ovülasyondan yaklaşık 6-8 gün sonra tespit edebilir. Genel olarak, gebelik için yapılan kan testleri idrar veya evde yapılan gebelik testlerinden daha güvenilirdir .
Gebe olduğunu öğrenen birçok anne adayı HCG değerini yakın dan takip etmeye başlar. Hcg değeri ile gebeliğinin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini kendince irdelemeye çalışan anne adaylarına tavsiyemiz ; İnternette bilgi kirliliği çok.Sadece değerle gebeliğin seyri hakkın da yorum yapılmaz. Hekim kontrolü , usg incelemesi ile birlikte en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz..

Sitemize gebe olan hanımlar tarafından sık yöneltilen sorulardan biride hcg değerindeki artışın düşmesinin nedeni nedir?HCG değerinin düşmesi düşük habercisimi yönünde.. B-hCG sadece gebelikte oluşan bir hormondur. Bu hormon gebeliğin başlaması ile vücuda salgılanmaya başlar. İdrar ve kan testinde B-hCG hormonunun varlığı hamile olduğunuz anlamına geliyor.

Lakin gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.Hamile olmayan bir bayanda HCG hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerler olarak ölçülür. Anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir.

Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir.

Kan testinde gebelik kesin olarak anlaşılmaktadır. Evde yapılan idrar testlerinde ise adetin en az 10 gün gecikmesi beklenir. Aksi durumda sonuç negatif çıkacaktır. Çünkü B-hCG hormonu ilk olarak kana salgılanır, daha sonra idrara salgılanır. Eğer gebelikten şüpheleniyorsanız, kan testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çok küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml'den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000'in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000'e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç - tok karnına yapılması farketmez.
 
G

GÜRKAN FİLİZ

Forum Okuru
adetim bir gün geçti idrar tahlili yaptım 2 çizgi silik çıktı kan tahlılınde 13 çıktı ama Akşama hasta oldum neden olmuş olabilir .
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Sağlıksız gebelik söz konusu olmuş olabilir. Yada ,kanamanız lekelenme şeklindeyse ,üstüne görme olabilir. Hekime görünüp danışmakta yarar var..
 
G

görkem as

Forum Okuru
slm hcg değerlerimi yorumlarmısınız cuma 120 pazartesi 60 salı 25 bugün yine yapıcam durum nedir?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, Sağlıksız gebeliği gösteriyor durum. Değerlerde düşük emaresi var . Mutlaka hekime görünün.
 
M

meli_sa

Forum Okuru
merhaba beyza hanım Bugun kan tahlili yaptirdim sonuc 675 cikti adetimi iki gun gecti sizce hamilemiyim gec dollenme olmus olabilir mi
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , değeriniz gebelik lehine geç döllenme söz konusu değil. Yarından itibaren hekim kontrolün de olun. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.
 
E

ecmile erk

Forum Okuru
slm benim son adet tarihim 1 kasım hcg değerlerim 1000 800 600 450 380 120 10200 bu durum da gebelik varmıdır yardım lütfen
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

HCG değerleriniz hızla düşmüş ve tekrar artmaya başlamış. Bu durum da bir anormallik var. Mutlaka hekime görünün . Sağlıksız gebelik söz konusu gibi..
 
M

mükerrem ali

Forum Okuru
beyza hanım merhaba tüpbebek tedavisi yaptırdım hamile olduğumu öğrendim ama doktorum sağlıksız gebelik dedi değerime bakarmısınız . 8 - 100 -180 - 60-40-12
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

HCG değerleriniz hekiminizin dediği gibi sağlıksız gebeliği işaret ediyor. Son değer gebeliğin sonlandığı yönünde.3 gün sonra yine muhtemelen hekiminiz test yaptıracaktır. Netice son değere göre netleşir..Hekim kontrollerinizi aksatmayın.. Sağlıklı günler diliyorum.
 
S

Sedass

Forum Okuru
Adetim 2 gün gecikti test yaptırdım 65 çıktı ertesi gün başka hastaneye gittim 59 çıktı doktor düşük yapacaksınız dedi ama hicbir lekelenme vs. Yok bu değerler yükselebilir mi ? Bu arada son testi dun yaptırdım yarın tekrar yaptırıcam
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , düşük yapacağınız tek değerle anlaşılmaz. Belli aralıklarla değerinizin takibi gereklidir.Gebelik söz konusu ise değer tabiki yükselecektir.Hekim kontrollerinizi aksatmayınız.
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Benim bi sorum olacakti lutfen yardim edin...
Kan degerim cumartesi gunu 7.60 cikti pazartesi 28.69 sonra yine pazartesi farkli hastanede yaptim 25.10 cikti. Bugun yaptigim da 20.66 cikti... doktor 2 gun sonra yine gel dedi yani simdi ben hamile degil miyim? Dusunmekten cok yoruldum ne olur yardimci olun??
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, hcg değerleriniz görünürde gebelik lehine . Son değerler de biraz düşüş söz konusu hekim durumun seyri hakkın da bilgi edinmek için size tekrar test önermiş. Sakin olun henüz olumsuz bir durum söz konusu değil. Durumunuzla ilgili gelişmeleri mutlaka bizlerle paylaşın.
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Degerim 28 ve 25'ken doktor teste gerek yok kesin hamilesin dedi ama ben durmadim acile gidip kan testi yaptim ve degerim dedigim gibi 20 ye dusmustu dr 3 gun sonra yine yap dedi ama ben cok acele ediyorum galiba ondan da olabilir mi beyza hanim?? Sık sık kan vermem de kan degerimde dusus sebebi olabilir mi? Arastirmaktan dusunmekten yoruldum kahverengi lekelenmem de oldu damla seklinde cok az sekilde birgun bile surmedi o lekelenmem yerlesme kanamasi olabilir o cunku degerimin 7.60 oldugunu ogrendikten birgun sonra lekelenmem oldu.. anlamadigim nokta neden degerlerim birden dustu beyza hanim gebeligim risk altinda mi ? goguslerimde siskin sert ve buyuk duruyr kanamam olmadi henuz... dusuk tehlikem yada dis gebelikten korkuyorum rahat degilim... ultrasyondada henuz gorulmedi yeniymis diye lutfen beyza hanim degerimin dusme sebebi ne olabilir beni rahatlatir misiniz?☹☹
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Ben 2 gun sonra gitmek yerine mesela bugunude sayip yarin degil diger gun gidip kan testi yapiyorum... ve hamile oldugumu ogrenmeden oncede adetim gecikmeden hep gidip kan veriyordum 2 bucuk aydr evliyim esimle bu bebegi cok istyruz beyza hanim Rabbim yinede Hayirlisini versin.. ama merak ediyorum ... siz benden iyi bilirsiniz 1 haftaya kadar ben dusunmekten araastrmaktn kndime zarar verecegim biliyorum onun icin size guvenip sizden cevap bekliyorum
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Tekrar merhaba, şimsi şöyle bir durum söz konusu . Hcg değerindeki düşüş genelde sağlıksız gebeliğin emaresi olabiliyor. Bu durumu da saptamak için 2 günde bir hcg nin düzeyi değerlerndirilmelidir. Kimyasal gebelik olsa adetiniz başlardı. Dış gebelik olsa kasıklarınızda şiddetli ağrı + kanamanız , mide bulantınız vs. olurdu. Sık sık kan verdiğinizden dolayı değer düşmez. Usgde de bebeği şimdi görmek olanaksız. Kese gebeliğin 4-5-6 . haftaların da görülür. Şimdi size tavsiyem sakin olmanız. Ben sizi gayet iyi anlıyorum. İnternette şehir efsanesine dönüşmüş bir çok bilgi kirliliği var. Bunlar sizi demorolize etmesin. Pozitif düşünün . Şu an stres yapmanız sizin için zararlı belkide stresten varsa bir gebelik sonlanabilir. Bu dediklerimi mutlaka dikkate alın. 2 günde bir hcg testi yapın . Ağrınız kanamanız olursa mutlaka hekime görünün. Adetinizde kaç günlük gecikme vardı bu arada belirtmemişsiniz ?
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Ben duzensiz adet goruyorum.. evlenmeden once Eylul'un 4 de oldum daha sonra Ekim'in 8 de oldum ve suan hala adet gormedim Ekim'in 8 ini goz onune alirsak 8 gun gecikmis...
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Cok takintili bir insanim ama ilk olunca korkuyorum ve degerimin dusmesi beni cok uzdu.. hamilelik belirtilerim hala var adet gormemem goguslerimin sert ve siskin olmasi bel agrim kasiklarima arada boyle birseyler oluyor ama cok hafif agri bile diyemem. Bu sabah uyurken sanki karnimda damarim kopmus gibi birsey oldu sanki ama hatrlmiyorm ruyada gormus olabilirim o kadar ki takiyorum.. bu arada idrara sık cikiyorum ve eskiden gunde 1 bardak su icen ben simdi sık sık su iciyorum...
 
I

Ilkkgozagrimm

Yeni Üye
Üye
Farkli 2 dktra gittim bna ikiside farkli vitamin verdi hangisini kullanmaliyim beyza hanim biri duosvit dha digeri neu folid
 

Benzer Konular


Üst